E3, kometa

Nad Českem se po 71 letech objeví vzácná zelená kometa. Kde ji uvidíte pouhým okem?

  • K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
  • Občas jí vyrostou obrovské „rohy“

Po dlouhých 71 letech se k Zemi vrací výjimečná kometa, která je podle vědeckých výpočtů větší než Mount Everest. Pokud nastanou příznivé meteorologické podmínky, nad Českém ji budeme moci pozorovat bez dalekohledu pouhýma očima.


Nepřehlédněte: Nová vědecká studie naznačuje, že s naším chápáním vesmíru není něco v pořádku


Kolem Země proletí kometa o velikosti města

Během následujících dní a týdnů budeme mít jedinečnou příležitost pozorovat kometu 12P/Pons-Brooks. Svým tvarem se dříve podobala hvězdné lodi Millennium Falcon ze sci-fi filmu Hvězdné války, protože jí občas vyrostly dva velké rohy. 

Amatérští astronomové vzácnou kometu již pozorují pomocí specializovaných dalekohledů, ale brzy by měla být viditelná i pouhým okem, a to i nad Českou republikou a Slovenskem.

Chcete-li ji spatřit, podívejte se na noční oblohu směrem na západ a najděte Pegasův čtverec – velký asterismus tvořený hvězdami Algenib, Markab, Scheat a Sirrah. Během několika příštích dnů se kometa bude pohybovat z této oblasti směrem k Beranu, který tvoří volný tvar písmene V.

Po 71 letech znovu proletí kolem Země

12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti.

Od poslední listopadové erupce však 12P/Pons-Brooks své ikonické rohy ztratila. Místo toho se u ní objevila poměrně vzácná zelená záře. Ta je způsobena vysokým obsahem dikarbonu v jejím ohonu a komě – mlhavém obalu, který vzniká při průletu komety v blízkosti Slunce.

12P/Pons-Brooks (12P) oběhne kolem Slunce jednou za 71 let, takže ji lidé mohou spatřit jen jednou za život. 21. dubna se přiblíží ke Slunci na vzdálenost 116,8 milionu kilometrů. Později, 2. června, bude od Země vzdálena 232 milionů kilometrů.

Astronomka Jessica Leeová z Královské greenwichské observatoře radí, že kometa bude na severní polokouli nejjasnější koncem března, protože právě tehdy bude nacházet v souhvězdí Berana, a pouhým okem bude připomínat slabě zářící hvězdu s poněkud zamlženým ohonem.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Daily Mail

Total
0
Shares