WhatsApp

Na telefony míří nová revoluční technologie. Z displeje vyroste fyzická klávesnice

  • Vědci vyvinuli displej s fyzickou odezvou
  • Jejich panel umí „nafukovat“ různé oblasti dle potřeby
  • Pod prsty vám díky tomu může například vyrůst klávesnice

Za několik let by chytré telefony mohly využívat displeje, ze kterých budou vyrůstat fyzické hrbolky, které uživatelé nahmatají prsty. Vědci z univerzity Carnegie Mellon průlomovou technologii demonstrovali ve videu. 


Nepřehlédněte: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili dalších 25 opakujících se volání


Revoluční technologie

Technologii, kterou nazývají Flat Panel Haptics (tedy haptika plochých panelů), je možné využít například pro hmatové notifikace, klávesnici pro zadávání textu, tlačítka, která zůstávají „nafouknutá“, dokud je nestisknete, či různě tvarovaná tlačítka pro libovolné systémové funkce. 

Jeden z předvedených konceptů zahrnuje vyskakovací hudební rozhraní, které zobrazuje vyvýšené ovládací prvky pro přehrávání hudby, zatímco další ukazuje tlačítko, které pulzuje nahoru a dolů, dokud není stisknuto.

Jak to funguje?

Speciální panel využívá miniaturní hydraulické (elektroosmotické) pumpy ke zvedání svého povrchu pomocí kapaliny. „Každá pumpa je nezávisle ovladatelná a lze ji aktivovat samostatně, aby zformovala vyskakovací tlačítka o výšce téměř pěti milimetrů s dostatečným tlakem a tuhostí, která jsou při stisknutí pevná, přičemž samotný proces formování trvá asi sekundu,“ uvádí server MacRumors.

„V reálném světě je dotyk velmi důležitý, ale v digitálním světě je zanedbáván. Chceme vytvořit něco, díky čemu se dotyk stane realitou pro lidi, kteří komunikují s obrazovkami, a tato práce je krokem tímto směrem,“ říká univerzitní profesor J. Edward Colgate.

V současné době se jedná o nově vznikající technologii, kterou si patentovala univerzita Carnegie Mellon, ale není těžké si ji představit v chytrých telefonech. Apple do svých iPhonů už dříve integroval jemné haptické vibrace pro oznámení a další systémovou zpětnou vazbu, ale vyskakující tlačítka by displejům jeho mobilů dodala další rozměr.

Z nové technologie by profitovali všichni, nejvíce by ji ale ocenily osoby se zrakovým postižením. Zatím se nedá říci, jestli se Flat Panel Haptics ve smartphonech někdy skutečně objeví, ale je to přinejmenším zajímavý koncept.

Zdroj náhledové fotografie: Freestock / Unsplash, zdroj: MacRumors

Total
0
Shares