Erupce, Slunce

Na Slunci vznikl obrovský ohnivý kaňon. Jeho délka odpovídala vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem

  • Na Slunci vznikl gigantický ohnivý útvar.
  • Fotografii pořídil Čechoameričan Vincent Ledvina.

V posledních dnech se aktivita Slunce znovu zvýšila a na jeho povrchu vznikla anomálie, která nakrátko vytvořila obrovský „ohnivý kaňon“, který byl dlouhý asi 400 000 kilometrů, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Toto umí nově váš prohlížeč Google Chrome pro Android. Šikovná vychytávka jej z gruntu mění


Slunce se znovu rozzlobilo

Věci se někdy odehrávají velmi rychle. Nejinak je tomu se sluneční aktivitou, zvláště v těchto dnech. Před několika dny se na Slunci utvořilo něco, co připomínalo „ohnivý kaňon“. Podle odborníků byl útvar hluboký nejméně 20 000 kilometrů a dlouhý až 400 000 kilometrů, což odpovídá vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.

K podobným anomáliím dochází tehdy, když se nestabilní smyčka zmagnetizovaného plazmatu, známá jako sluneční protuberance, utrhne a vystřelí do vesmíru jako prasklá gumička. Jakmile se protuberance (CME) urve, zanechá za sebou obrovskou trhlinu podobnou kaňonu v superžhavém plazmatu, které tvoří povrch Slunce.

Pod pojmem CME si představte masivní sluneční erupce doprovázené masivními explozemi v atmosféře Slunce. Uvolněná energie v podobě proudu nabitých částic plazmy následně putuje sluneční soustavou.

Na Zemi by přestala fungovat elektronika

Je-li Slunce v dobré pozici vůči Zemi, tyto částice mohou narušovat magnetosféru naší planety, což může vést k výpadkům GPS nebo satelitního připojení. Setkat se můžeme i s kolísáním elektrické sítě a narušením aktivity stěhovavých zvířat. V extrémních případech pak může docházet i k poničení některých typů citlivé elektroniky.

Pro pozemšťany je dobrou zprávou, že poslední CME, která vedla k vytvoření ohnivého příkopu na Slunci, míří opačným směrem a Země si tak může, alespoň na nějaký čas, oddechnout. „CME směřuje od Země,“ napsal známý lovec polárních září Vincent Ledvina v příspěvku na sociální síti X. „Zde je CME na snímku LASCO C2 (vlevo) a CCOR-1 (vpravo). Čelo se pohybuje poměrně pomalu a směrem od Země.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA/SDO, zdroj: The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..