Bitcoin

Na skládce leží počítačový disk s bitcoiny za čtyři miliardy. Smetiště pomůže prohledat umělá inteligence

  • Brit hledá na skládce svůj starý disk, má tam miliardy
  • Nyní přišel s plánem, jak se k bitcoinům znovu dostat

Už to je taková ohraná písnička. Brit James Howells stále věří, že najde na skládce pevný disk, který ukrývá ohromné bohatství – 8 tisíc mincí virtuální měny Bitcoin. Uložiště muž před několika lety omylem vyhodil do popelnice, když vyklízel šuplík v pracovním stole.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop zachytil fantastický Einsteinův prstenec. Astronomové jím nahlédli do hlubin vesmíru


Vyhodil nesmírné bohatství

Mohl se plavit na jachtě a pařit s modelkami, ale místo toho James Howells už několik let prohledává velkou skládku na jihu Walesu a přemýšlí, jak se dostat ke ztraceným bitcoinům. Ty měl uložené na pevném disku, který omyl vyhodil do koše.

Brit získal virtuální měnu v roce 2009 za hubičku, v současné době se ale hodnota jedné mince pohybuje na hranici 500 tisíc korun. Zdrojem ztráty pevného disku s nesmírným bohatstvím je přitom obyčejná sklenice limonády.

Počítač, kde měl bitcoiny uloženy, si Howells totiž jednoho dne omylem polil pitím. Stroj proto rozmontoval a komponenty prodal na bazaru, tedy až na disk, který si uložil do šuplíku.

Jenže na ten za několik let zapomněl a omylem ho vyhodil. Velkou skládku na jihu Walesu prohledává už několik let. Dosud neúspěšnou misi za pohádkovým bohatstvím by mohla zvrátit nová nabídka.

Policie při zátahu místo pěstírny konopí objevila farmu na těžbu bitcoinů
Zdroj: Dmitry Demidko /Unsplash

Najde ztracené bitcoiny?

Howells nyní říká, že najal specialistu na umělou inteligenci, ekologický tým a „různé odborníky“, kteří dokážou skládku bezpečně prohledat centimetr po centimetru. Dokonce se zavázal, že 50 liber (v bitcoinech) daruje každému obyvateli města Newport, kde se skládka nachází, pokud bude úspěšný. Hodnota pevného disku se neustále mění s cenou kryptoměny, ale na základě aktuální ceny má hodnotu kolem 4 miliard korun. To už je pořádné jmění.

Zásadní komplikací je, že Howells stále nedostal zelenou k mechanickému prohledání skládky od vedení města. Úředníci jeho žádost už několikrát zamítli. „Jeho návrhy představují významné ekologické riziko, které nemůžeme akceptovat,“ sdělili v prohlášení. Zdrcený „miliardář“ se ale nevzdává…

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares