Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Na Rusko napojení hackeři okradli Coca-Colu! Za data žádají výkupné v dolarech nebo bitcoinech

  • Hackeři sympatizující s ruským režimem napadli slavnou Coca-Colu
  • Požadují tučné výkupné, jinak interní dokumenty vypustí na internet

Na Kreml napojení hackeři, kteří si v kyberprostoru říkají Stormous, hackli servery největšího výrobce nápojů Coca-Cola. Uvedli to na Twitteru s tím, že se zmocnili 161 GB tajných dat, která mají v úmyslu zveřejnit, pokud společnost nezaplatí výpalné v podobně 64 tisíc dolarů, nebo ekvivalent (1,64 BTC) v podobě kryptoměny Bitcoin.


Nepřehlédněte: Rusové se vrátí do doby sovětských digiher. Plánují spustit výrobu vlastních procesorů


Hackeři požadují tučné výkupné

Stormous se s tím nijak nepářou a vydírají uveřejněním různých finančních dat, hesel, podrobností o firemní síti, e-mailových adres, hesel nebo informacích o platbách. Coca-Cola se k napadení své počítačové infrastruktury zatím oficiálně nevyjádřila, takže netušíme, jestli výhružky vezme vážně a za data výpalné skutečně zaplatí.

Hackeři ze skupiny Stormous nejsou žádná párátka. Jedná se o na Rusy napojené hnutí, které spolupracuje s dalšími prokremelskými kyberzločinci (jmenujme například uskupení Wizard Spider, které stojí za ransomwarem Conti) a připisuje si nedávný útok na známou herní společnost Epic Games, odkud prý ukradlo 200 GB tajných dat.

Mimochodem, Coca-Cola se terčem útoku nestala náhodou, ale hackeři se na sociální službě Telegram svých příznivců zeptali, kdo další se má stát jejich cílem a vyhrál to právě světoznámý výrobce nápojů.

Anonymous mají jinou hackerskou DNA

O hackerech v poslední době slýcháme hlavně v souvislosti se skupinou Anonymous, která se postavila na stranu napadené Ukrajiny a úspěšně útočí na ruské a běloruské cíle.

„Anonymní“ Rusko postupně rozbírají jako obří puzzle. V rámci operace Tango napadli několik významných státních internetových stránek a systémů. Podařilo se jim např. shodit platební systém, který Rusové využívají k výběru mýtného během jízdy autem po dálnici.

„Rusko používá systém Platon k účtování mýta ve výši 1,90 rublu za kilometr pro nákladní auta nad 12 tun, zablokujme i tento zdroj příjmů!“ uvedli hackeři na Twitteru. Anonymous se v uplynulých týdnech podařilo také narušit web ruské státní televize Russia Today nebo vypnout internetové stránky Kremlu a ruské Dumy. Spustili také portál 1920.in, který umožňuje rozesílat zprávy ruským obyvatelům.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash

Total
0
Shares