Oceán, dno

Na mořském dně se nacházejí obrovské zásoby geotermální energie. Lidstvo ji nevyčerpá ani za milion let

  • Neomezený zdroj energie?
  • Lidstvo ji má „přímo pod nohama“

Podle odborníků ze společnosti CGG, která se specializuje na řešení složitých problémů v oblasti přírodních zdrojů, se pod mořským dnem skrývá potenciálně převratný a z velké části neprozkoumaný energetický jackpot.


Nepřehlédněte: Na telefonech s Androidem se šíří zavirovaná SMS. Krade hesla k bankovnictví


Zásoby energie na mořském dně

Geotermální energie je v mnoha ohledech vysněným zdrojem čisté energie; horké horniny pod našima nohama obsahují více energie, než by lidstvo mohlo spotřebovat za milion let. Ani náklady na infrastrukturu podle odborníků nejsou nijak horentní, přesto geotermální energie představuje méně než jedno procento celosvětové produkce energie, protože je obvykle pohřbena tak hluboko, že je její využití prakticky nemožné.

Kromě toho jsou geotermální průzkumné vrty poměrně finančně nákladné a ne vždy splní to, co se od nich očekává. Společnosti zabývající se geovědními technologickými službami se proto zaměřují spíše na oblasti, kde mají relativní jistotu úspěchu, jako je např. Pacifický ohnivý kruh, tektonické pásmo, které se táhne přes celé západní pobřeží Ameriky, východní cíp Ruska, východní Asii až po Nový Zéland.

Podle společnosti CGG jsou však tyto vulkanické oblasti velmi rozmanité a každá z nich vyžaduje individuální přístup, protože s rostoucí vzdáleností od sopky rychle klesá teplota. Naproti tomu na mořském dně, přesně tam, kde se tektonické desky od sebe neustále vzdalují, je podle výzkumníků k dispozici rozsáhlý a mnohem konzistentnější zdroj, na který se lze zaměřit.

V těchto obrovských podmořských trhlinách, jejichž rozloha se odhaduje na přibližně 65 000 kilometrů čtverečních, se zemské magma nachází poměrně blízko povrchu, protože se doslova přelévá mezerou, která vzniká při pohybu desek od sebe, a tuhne v nové horniny. Teoreticky by tedy úspěšnost vrtů měla být mnohem vyšší než na pevnině a tyto zóny šíření na mořském dně by také měly nabízet konzistentnější teploty, píše server New Atlas.

Lidstvo chce omezit závislost na fosilních palivech

Stručně řečeno, tyto oblasti kopírují nejlepší podmínky, které lze např. najít na jihu Islandu, kde se sopečné emise nahromadily na vrcholu šířícího se hřbetu mořského dna. Tyto oblasti jsou sice snadněji využitelné, ale nachází se dále od elektrické sítě. Velká část geotermální energie se proto bude snadněji získávat v oblastech, kde nebude praktické vést kabely k pobřeží.

Společnost CGG uvádí, že v mnoha lokalitách bude nejsmysluplnější zachytávat sladkou vodu z páry, která projde turbínami, a elektrolyzovat ji k výrobě zeleného vodíku, který lze přepravovat nebo přeměnit na čpavek k prodeji, přičemž sladká voda pravděpodobně zůstane jako další prodejný vedlejší produkt.

Lidstvo bude v příštích desetiletích potřebovat nezměrné množství energie z čistých zdrojů a geotermální energie by mohla být cenným přínosem, uzavírají experti.

Zdroj náhledové fotografie: Kireyonok_Yuliya / Freepik, zdroj: New Atlas, CGG

Total
0
Shares