Mars

Na Marsu objevili obrovskou sopku. Vědci jsou blízko pravdě, zda byl na rudé planetě život

  • Byl na Marsu život?
  • Vědci jsou blízko pravdě
  • Mají stopu, o jaké se jim nesnilo

Po padesáti letech výzkumu objevili překvapení vědci na Marsu novou obrovskou sopku. Je široká asi 450 kilometrů a vysoká více než 9 000 metrů. Podle výsledků studie se nachází v oblasti Tharsis poblíž rovníku rudé planety.


Nepřehlédněte: Opraví NASA slavný Voyager 1? Vědci v „nesmyslných“ datech objevili důležitou zprávu


Nová sopka na Marsu

„Zkoumali jsme geologii oblasti, kde jsme loni našli zbytky ledovce, když jsme si uvědomili, že se nacházíme uvnitř obrovské a hluboce erodované sopky,“ uvedl planetární vědec z Institutu SETI Pascal Lee.

Sopka, která zatím nebyla oficiálně pojmenována, leží na hranici mezi oblastí známou jako Noctis Labyrinthus a rozsáhlými kaňony Valles Marineris. V její blízkosti se nacházejí i další impozantní marťanské sopky Ascraeus Mon, Pavonis Mons a Arsia Mons. 

Vědci se domnívají, že nově objevená sopka může představovat ideální lokalitu pro astrobiologický výzkum a hledání známek mimozemského života. „Objev obří sopky a ledovce je významný. Jde o novou lokalitu pro studium geologického vývoje Marsu v čase, hledání života a budoucí průzkum pomocí robotů a lidské posádky,“ uvedli v prohlášení vědci.

Mars, sopka
Zdroj: NASA

Existoval kdysi na rudé planetě život?

Sopka má centrální vrcholovou oblast vyznačenou vyvýšenými, zploštělými plochami, které tvoří obloukovitý tvar. Tyto svahy se táhnou v délce 225 kilometrů v různých směrech. Poblíž středu sopky se nacházejí pozůstatky zhrouceného kráteru, v němž se kdysi nacházelo lávové jezero. Na okraji pak jsou zřetelné zbytky lávových proudů a sopečných a hydratovaných minerálů. 

Vědci musí nyní najít odpovědi na mnoho otázek, včetně toho, jak dlouho byla sopka aktivní. Pokud byla aktivní dlouhou dobu, je možné, že kombinace trvalého tepla a vody z ledového příkrovu pod sopkou mohla vytvořit ideální podmínky pro vznik života.

Sondy na oběžné dráze Marsu sopku fotografovaly od roku 1971, kdy byla k rudé planetě vyslána družice NASA Mariner 9. Sopka je však tak erodovaná, že až dosud unikala pozornosti odborníků. 

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: SETI, Live Science

Total
0
Shares