Placení mobilem

Na čínských e-shopech nakupuje polovina z nás, stále častěji chytrým telefonem

  • Téměř každý Čech letos nakoupil na internetu, přesněji 99 % procent z nás
  • Dlouhodobě jsou populární i nákupy v cizině, nejčastěji v Číně, kde i v letošním roce nakoupilo 40 % Čechů
  • Při výběru obchodu rozhoduje předchozí zkušenost a dobré jméno či značka

Nejpopulárnějším zařízením pro nákupy zůstávají notebooky (64 %), přestože v posledních letech sledujeme mírný pokles, následované právě smartphony (58 %), jejichž podíl stoupl meziročně o 10 %. Na stolním počítači nakupuje online necelá polovina uživatelů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu zaměřeného na nakupování online, který realizovaly společnosti ESET a Seznam.cz.

V Číně nakupuje skoro polovina Čechů

Výjimkou nejsou ani nákupy ze zahraniční. Podle dat preferuje čínské e-shopy 40 % uživatelů, evropské pak 31 %. Méně populární jsou pak obchody z USA, v těch nakupuje jen 11 % Čechů. Popularita zahraničních e-shopů se od roku 2017 nijak výrazně nezměnila.

Uživatelé si vybírají konkrétní obchod podle bezpečnosti nákupu (67 %), předchozí dobré zkušenosti (49 %) a podmínek pro nákup (48 %). Nejlevnější obchod si vybere jen třetina uživatelů. Jen třetina Čechů si ovšem zkontroluje, zda e-shop využívá šifrování, pětina se zajímá o bezpečnostní certifikáty. Desetina uživatelů ale bezpečnost neřeší vůbec.

Dávejte pozor, z jaké karty platíte

Experti doporučují mít pro platby online oddělenou kartu, na které nemáte přístup ke všem svým financím. Bezpečnosti placení online výrazně napomohla také nová pravidla z roku 2019, kdy banky musí povinně ověřit uživatele transakce dalším faktorem – většinou se tak děje pomocí aplikace nebo SMS kódu.

Celkem 6 % dotázaných má vlastní zkušenost s krádeží v souvislosti s platbou e-shopu, což je obdobná hodnota jako v předchozím roce (5 %). Většina z nich má přitom čerstvou, maximálně rok starou zkušenost (35 z 59 případů). V těchto nedávných případech se skoro vždy jednalo o částku do 5 000 korun (31 z 35 případů). Skoro vždy lidé incident reklamovali (30 z 35 případů).

Průzkum společností ESET a Seznam.cz se uskutečnil formou online dotazníku, který mezi 23. a 26. listopadem 2020 vyplnilo 916 respondentů, z nichž 891 nakupovalo online (za ně jsou zpracovány výsledky). Vzorek respondentů je z hlediska sociodemografických skupin vyvážený.

Jak nakupovat bezpečně na internetu:

  • Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby
  • Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce
  • Ověřte si, zda jsou na e-shopu uvedeny obchodní podmínky a IČO prodejce
  • Podle zákona musí být uvedený provozovatel e-shopu, jedině tak víte, s kým uzavíráte kupní smlouvu. Zpravidla bývá v kontaktech
  • Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení
  • Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte

Zdroj náhledové fotografie: cardmapr / Unsplash

Total
0
Shares