Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

Muskova SpaceX vypustila na orbitu dalších 106 satelitů pro síť Starlink. Internet od března funguje i na Ukrajině

  • SpaceX vynesla na oběžnou dráhu dalších 106 internetových satelitů
  • První stupeň rakety úspěšně přistál na plovoucí plošině SpaceX v Atlantském oceánu

Americká soukromá společnost SpaceX miliardáře Elona Muska úspěšně dopravila na oběžnou dráhu 53 satelitů sítě Starlink, které mají umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. I tentokrát nosná raketa Falcon 9 odstartovala ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station. Po dokončení úkolu nepoškozený první stupeň, jako už mnohokrát předtím, přistál na autonomní plovoucí plošině v Atlantickém oceánu, kterou SpaceX nazývá jako Autonomous Spaceport Droneship.


Nepřehlédněte: Lidské bytosti jako zdroj energie? Zapomeňte na Matrix! Počítač dokážou napájet i obyčejné řasy, ukázal výzkum


Musk světu oznámil další úspěch

V krátkém čase firma SpaceX vypustila 106 satelitů. Mezi posledními dvěma starty (první také vynesl 53 satelitů) uplynulo pouze 22 hodin a 33 minut. A přestože je tento údaj působivý, o žádném rekordu nemůže být řeč: na konci loňského roku proběhly dva po sobě jdoucí starty s rozdílem 15 hodin a 17 minut.

Rychlý internet pro celý svět

Cílem projektu Starlink je pokrýt celý svět vysokorychlostním satelitním internetem. Musk chce postupně na oběžnou dráhu dopravit neuvěřitelných 42 tisíc satelitů. Americký podnikatel počítá s tím, že v budoucnu by přes jeho síť mohlo jít až deset procent internetové komunikace.

U úspěšném doručení nových satelitů na místo informovala jak společnost SpaceX, tak samotný Musk na sociální síti Twitter. K dnešnímu dni společnost SpaceX vypustila do vesmíru během 48 startů již více než 2 600 satelitů Starlink, přičemž 2 321 satelitů je v provozuschopném stavu.

Funguje i na Ukrajině

O satelitním internetu Starlink se v poslední době hovoří často v souvislosti s válkou na Ukrajině. Elon Musk ihned po invazi ruské armády věnoval napadené zemi zásilku terminálů. Ukrajina ve válce trpí výpadky internetu a satelitní spojení pomáhá odříznutým od internetu.

Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash

Total
0
Shares