Bankovní trojan Cerberus

Mobilní virus vysaje bankovní konto. Cerberus je postrachem telefonů v Česku

  • České smartphony před Vánoci ohrožuje malware Cerberus
  • Rizikem je především pro bankovní služby
  • Dokáže číst ověřovací SMS do internetového bankovnictví

Nejrozšířenější hrozbou pro mobilní zařízení v listopadu byl malware Cerberus, který je rizikem zejména pro bankovní služby. Stál téměř za 66 procenty všech odhalených útoků. Vyplývá to ze statistik antivirové společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Tuto oblíbenou aplikaci v telefonu smažte. Je to vir!


Funguje jako obálka

V listopadu bezpečností experti z ESETu zaznamenali zvýšenou aktivitu bankovního malwaru Cerbeus, který patří mezi hlavní hrozby pro uživatele operačního systému Android. Malware ke svému šíření zneužívá známé nebo populární nástroje a služby, které jsou ke stažení mimo oficiální obchod Google Play.

Cerberus je rizikem především pro bankovní služby, protože dokáže odcizit přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a číst ověřovací SMS kódy. Zatímco v říjnu zaznamenali  analytici pokles jeho aktivity, před blížícím se koncem roku a vánočními svátky se jeho aktivita opět výrazně zvýšila.

malware
Malware | foto: FONETECH.CZ

„V listopadu šířil bankovní malware nejvíce dropper Spy.Cerberus, který se vydával například za aplikaci pro hledání ztraceného telefonu,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Mezi třemi nejčastějšími hrozbami se v listopadu objevily také dropper Agent.IEG a Agent.IYY. Oproti malwaru Spy.Cerberus byl podíl jejich detekcí v celkové statistice ale spíše marginální.

Během nákupů buďte opatrní

V aktuálním období zvýšených online nákupů a transakcí bezpečnostní specialisté doporučují, aby byli uživatelé při veškeré online aktivitě obezřetní a věnovali dostatek času prověření jak zabezpečení obchodu, ve kterém nakupují, tak platebním transakcím a ochraně svých dat. „Bankovní malware Cerberus je hrozbou pro internetové bankovnictví, nikoli ale pro oficiální aplikaci od poskytovatele bankovních služeb,“ uzavírá zprávu ESET.

Total
11
Shares