Hvězda, Galaxie

Mladá hvězda vystřeluje do vesmíru proudy materiálu. Připomíná zahradní zavlažovač

  • Vědci hlásí nebývalý úspěch
  • Mají dosud nejostřejší snímek hvězdy 244-440

Teleskop v Chile pořídil neuvěřitelný snímek mladé hvězdy, která ve vzdálenosti 1350 světelných let od Země vystřeluje do vesmíru materiál. Upozornil na to server The Space.


Nepřehlédněte: Když se mraveniště chová jako superpočítač. Aneb co je emergentní chování a kdy AI obživne?


Fascinující hvězda 244-440

Hvězdný objekt, oficiálně známý jako 244-440, se nachází v mlhovině v Orionu, hvězdné školce, která je od nás 1 350 světelných let daleko. Snímek pořízený aparátem MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) – umístěným na dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře (ESO) v severním Chile – zachycuje nápadný „esovitý“ tvar proudu hmoty.

„Velmi mladé hvězdy jsou často obklopeny disky materiálu padajícího směrem k nim. Část tohoto materiálu může být vyvržena kolmo k disku,“ uvádí představitelé Evropské jižní observatoře (ESO) v prohlášení. „Výtrysk ve tvaru písmene S naznačuje, že to, co se skrývá v centru objektu 244-440, není jedna, ale dvě hvězdy obíhající kolem sebe.“

Červená, zelená a modrá barva viditelná na snímku představují rozložení železa, dusíku a kyslíku. To je však jen nepatrný zlomek dat shromážděných přístrojem MUSE, který ve skutečnosti pořizuje tisíce snímků na různých vlnových délkách.

NASA, hvězda
Zdroj: NASA

Zatím nejdetailnější snímek

MUSE je instalován na dalekohledu VLT Unit Telescope 4, který je vybaven pokročilou technologií adaptivní optiky, jež koriguje efekt rozostření způsobený zemskou atmosférou, který by jinak zkresloval snímky astronomických objektů.

Díky této technologii pořizuje MUSE ještě ostřejší snímky, než jaké zaznamená Hubbleův vesmírný dalekohled NASA. Nová fotografie 244-440 je ve skutečnosti nejostřejším snímkem tohoto hvězdného objektu, jaký byl kdy pořízen.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Petapixel

Total
0
Shares