Mladá dívka tragicky zemřela, ve vaně ji zabil telefon na nabíječce

  • Závislost na telefonu stála třináctiletou dívku život
  • Koupala se se smartphonem, který byl připojený k nabíječce
  • Závislost na mobilech ohrožuje většinu nezletilých

Podle nedávné studie ohrožuje až 70 procent dětí do 15 let strach z nedostupnosti smartphonu. Tento druh závislosti má svůj název, fenoménu se odborně říká nomofobie. Nemusíte ale patřit hned mezi nomofobiky, abyste si kvůli pocitu odcizení telefon brali i do míst, kde to není nutné. Často pak stačí chvíle nepozornosti a může se vám přihodit nehoda s nedozírnými následky.


Nepřehlédněte: ČOI varuje: Pozor na nabíječku Swissten CLT304, hrozí úraz elektrickým proudem


Vyprávět o tom by mohli bohužel rodiče jedné třináctileté Francouzky, která zamřela tragicky poté, co se s telefonem zavřela v koupelně a šla se s ním koupat, i když byl připojený k nabíječce. Stačila chvíle nepozornosti a mobil jí spadl do vody.

Telefon je dobrý sluha, ale špatný pán

Výsledkem byla okamžitá zástava srdce a boj o holý život. Záchranáři po příjezdu na místo dívku sice stabilizovali, krátce po převozu do nemocnice ale zemřela. Zdrcená matka mrtvého dítěte nyní ve Francouzských médiích apeluje na ostatní mladé lidi a vyzývá je k tomu, aby si z tragického příběhu její dcery vzali ponaučení a podobně nezodpovědného chování se vyvarovali.

Závislost na telefonu
Závislost na telefonu, ilustrační foto

Několik podobných nehod

V posledních letech se ve Francii a po celém světě stalo několik podobných nehod. Francouzská agentura DGCCRF pro hospodářskou soutěž, ochranu spotřebitelů a boj proti podvodům proto před nedávnem vydala varování před nebezpečím používání chytrých telefonů v blízkosti vody a připomněla základní pravidla, jak se úrazu elektrickým proudem vyvarovat:

  • nenabíjejte svá zařízení tam, kde je zvýšené vlhko
  • nepoužívejte telefon ve vaně/sprše, pokud je připojený k elektrické síti, a to ani v případě, že je vodotěsný  nebo voděodolný
  • nemanipulujte se zařízením, které je zapojené k nabíječce, pakliže máte mokré ruce nebo stojíte ve vodě

Fenomén Fear of Missing Out

Být neustále v kontaktu s okolím je pro mnoho dětí a mladých lidí samozřejmostí. Proto si telefon nosí často i na místa, kde je to nevhodné, zejména kvůli snaze být neustále online. V psychologii má tento jev vlastní termín „Fear of Missing Out“, což se dá přeložit jako strach z toho, že něco zmeškáme.

Total
0
Shares