Policie při zátahu místo pěstírny konopí objevila farmu na těžbu bitcoinů

Místo pěstírny konopí objevila policie farmu na těžbu bitcoinů

  • Španělští policisté zabavili 21 speciálních počítačů pro těžbu bitcoinů
  • Původně měli políčeno na skupinu, která nelegálně pěstuje konopí

Španělští policisté se rozhodli uskutečnit razii na sklad, kde očekávali, že naleznou pěstírnu konopí. Místo toho však objevili řadu počítačů, které nelegálně odebíraly elektřinu k těžbě bitcoinů, upozornil na to server Gizchina.com.


Nepřehlédněte: Bitcoin spotřebuje dvakrát více elektřiny než celé Česko


Místo konopí důl na těžbu bitcoinů

Sklad se nacházel na jihu Španělska v Seville. Podezření, že se v budově nachází pěstírna konopí, se objevilo poté, co policie našla velké množství různého elektropříslušenství po okolí. Vzhledem k těmto okolnostem, které jsou typické pro nelegální pěstírny, detektivové očekávali, že naleznou nelegální farmu.

Místo zelených rostlinek však našli zcela něco jiného. Na místě pracovalo několik počítačových rigů s grafikami Nvidia GeForce a také 21 speciálních těžebních strojů označovaných jako ASIC minery v hodnotě 31 tisíc eur, v přepočtu asi 770 tisíc korun.

Jak ukazuje video ze zátahu, v místnosti bylo i velké množství kabeláže a chladících systémů, aby se elektronika nepřehřívala. Podle odhadů celková hodnota zabavených věcí činí zhruba 50 tisíc eur (1,23 milionu korun).

Zpráva serveru Gizchina nijak nezmiňuje, jak španělská policie se zabavenými stroji naloží. Razie proti nelegálním těžebním farmám ale nejsou nic neobvyklého. Před nedávnem malajsijská policie při zátahu proti nelegálnímu odběru elektřiny zabavila 1 069 zařízení na těžbu bitcoinů. A tato zařízení se rozhodla zničit tak, že je rozložila na parkovišti u policejního ředitelství a rozdrtila je silničním válcem.

Energie spálená pro těžbu

Těžba kryptoměn ve Španělsku není nelegální, platí tam ale přísné zákony týkající se spotřeby energie. Provoz specializovaných strojů pro těžbu bitcoinů na plný výkon spotřebovává obrovské množství energie.

Podle expertů vytváří těžba kryptoměn značné množství elektronického odpadu, který představuje rostoucí hrozbu pro životní prostředí. Problém je v tom, že těžba bitcoinů je stále náročnější a to znamená, že výpočetní výkon těžebních počítačů brzy zastarává.

Zdroj náhledové fotografie: Dmitry Demidko / Unsplash

Total
0
Shares