Asteroid

Mimořádné video: Podívejte se, jak asteroid velký jako velryba prolétá kolem Země rychlostí 3 200 km/h

  • O víkendu kolem Země proletěl velký asteroid
  • Podívejte se, jak se balvan řítil vesmírem

Kolem naší planety prosvištěl asteroid o velikosti rodinného domu. V jistou chvíli se pohyboval pouhých 217 000 kilometrů nad zemským povrchem a pro profesionální techniku byl snadno pozorovatelný.


Nepřehlédněte: Carringtonova událost: V roce 1859 zasáhla Zemi obří sluneční bouře. Na celé planetě začaly jiskřit telegrafní linky


Asteroid 2023 MU2

Asteroid velikosti velryby se v neděli 25. června prohnal kolem Země rychlostí 3 218 kilometrů za hodinu. Ale ani při této rychlosti neunikl astronomům, kteří ho pozorovali pomocí speciální sítě teleskopů umístěných v Itálii.

Obzvláště působivé záběry letícího asteroidu, který se pohyboval vysokou rychlosti, pořídila síť Virtual Telescope provozovaná slavným astronomem Gianlucou Masim.

Časosběrný snímek planetky, jejíž průměr NASA odhaduje na 4,1 až 9,2 metru, vytvořil Masi pomocí několika různých záběrů a ukazuje hvězdy, kolem kterých se objekt 2023 MU2 řítí působivou rychlost.

„Výše uvedený snímek pochází z jediné 60sekundové expozice pořízené pomocí robotické jednotky Celestron C14+Paramount ME+SBIG ST8-XME. „Dalekohled sledoval asteroid,“ napsal Masi na webové stránce Virtual Telescope Project. „V době snímkování se 2023 MU2 nacházel ve vzdálenosti přibližně 217 000 kilometrů od Země, přičemž objekt nás již opustil.“

„Abychom toho dosáhli, náš robotický dalekohled sledoval ve velmi specifických rychlostech asteroid, to je důvod, proč vypadá jako ostrá světelná tečka, zatímco hvězdy kolem zanechávají stopy,“ dodal.

Žádné riziko nepředstavoval

Naštěstí mohli astronomové průlet této planetky sledovat bez větších obav. Asteroid 2023 MU2, objevený 16. června a následně potvrzený 22. června Mezinárodním centrem pro malé planety Astronomické unie, nepředstavoval pro Zemi žádné riziko a šance, že zasáhne naši planetu se rovnala tomu, že sněhová koule přežije v pekle.

Vesmírný balvan se přesto přiblížil poměrně blízko, když 25. června přesně v 19:19 SELČ dosáhl minimální vzdálenosti od Země neboli perigea (215 000 km). Pro představu, je to o 60 % méně, než je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Virtual Telescope Project, The Space

Total
0
Shares