Xbox Series X

Microsoft spustil předobjednávky nových Xboxů. Výkonnější Series X nahradí herní počítač

  • Microsoft spustil předobjednávky nových Xboxů
  • Očekává se enormní zájem hráčů
  • Xbox Series X stojí 13 499 Kč, kompaktnější Series S pak 7 999 Kč

V devět hodin ráno dnes odstartovaly předobjednávky na nové konzole společnosti Microsoft, výkonný model Series X a osekanější variantu Series S. Dá se přitom očekávat, že zájem zákazníků bude extrémní stejně jako v případě konkurenčních PS5.

Už dříve Microsoft uvedl, že Xbox Series S a Series X vstoupí na trh v celkem 37 zemích světa 10. listopadu a před Vánocemi se jejich počet rozšíří na 41. Stejně jako u předchozího modelu One X i u novinek lze očekávat, že předobjednávky se v celosvětovém měřítku budou pohybovat v řádech milionů kusů.

A není se čemu divit. Xbox Series X se totiž prodává od 13 499 Kč, což je v porovnání s klasickými herními sestavami velmi nízká suma. Ceny herních PC startují zpravidla na hranici 20 000 Kč. Levnější verze Xbox Series S bude stát 7 999 Kč.

Ilustrační obrázek | foto: Microsoft

Výkon z říše snů

Pohonnou jednotkou Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2 a maximálním taktem 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s podporou hyper-threadingu, tedy s 16 vlákny. Co se týče grafického výkonu, konzole nabídne hráčům hraní ve 4K a 60 snímcích za sekundu, případně 120 snímcích za sekundu v nižším rozlišením.

GPU architektury AMD RDNA obsahuje 52 jader s taktem 1,825 GHz a celkovým výkonem 12 TFLOPS. Samotný čip je velký 360,45 mm2. Vzhledem k jeho potenciálu nepřekvapí informace o hardwarově akcelerovaném raytracingu.

K dispozici bude mít konzole 16 GB operační paměti typu GDDR6 s tím, že 10 GB poskytne propustnost 560 Gb/s, zatímco zbylých 6 GB pomalejších 336 Gb/s. Rychlé spouštění, načítání her zajistí NVMe SSD kapacity 1 TB, který s procesorem komunikuje prostřednictvím PCI Express 4.0 sběrnice.

Total
49
Shares