Xbox Series X

Microsoft poslal do obchodů next-gen konzole Xbox Series X a Series S

  • Nové Xboxy jsou v obchodech
  • Series S je nejlevnější konzolí nové generace

Po letech čekání se dnes začaly oficiálně prodávat dva nové Xboxy od společnosti Microsoft. Zákazníci mohou vybírat ze supervýkonné verze Series X a cenově dostupnější varianty Series S. Zájemci za Xbox Series X zaplatí 13 499 Kč, zatímco Xbox Series S je podstatně levnější, stojí pouze 7 999 Kč.

Obrovský zájem zákazníků

Microsoft už dříve uvedl, že Xbox Series S a Series X vstoupí na trh v celkem 37 zemích světa 10. listopadu a před Vánocemi se jejich počet rozšíří na 41. Stejně jako u předchozího modelu One X i u novinek lze očekávat, že předobjednávky se v celosvětovém měřítku pohybují v řádech milionů kusů.

Xbox Series X a Xbox Series S
Xbox Series X a Xbox Series S | foto: Microsoft

Výkon z říše snů

Pohonnou jednotkou Xbox Series X je osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2 a maximálním taktem 3,8 GHz. Jde přitom o čip s podporou hyper-threadingu, tedy s 16 vlákny. Co se týče grafického výkonu, konzole nabízí hraní ve 4K a 60 snímcích za sekundu, případně 120 snímcích za sekundu v nižším rozlišením.

Grafika architektury AMD RDNA obsahuje 52 jader s taktem 1,825 GHz a celkovým výkonem 12 TFLOPS. Samotný čip je velký jen 360,45 mm2. Vzhledem k jeho potenciálu nepřekvapí hardwarově akcelerovaný raytracing.

K dispozici má konzole 16 GB operační paměti typu GDDR6 s tím, že 10 GB poskytuje propustnost 560 Gb/s, zatímco zbylých 6 GB pomalejších 336 Gb/s. Rychlé spouštění, načítání her připadlo na NVMe SSD kapacity 1 TB, který s procesorem komunikuje prostřednictvím PCI Express 4.0 sběrnice.

Total
6
Shares