Měsíc

Měsíc se velmi pomalu zmenšuje a to vede k ‚měsícotřesením‘, zjistili američtí vědci

  • Jak Měsíc chladne a zmenšuje se, jeho kůra začíná být křehká a láme se
  • Děje se něco podobného, jako když zrnko hroznového vína vysychá, aby se z něj stala rozinka

Měsíc je přirozenou družicí Země a po dlouhá léta se o něm hovořilo jako o ideálním místě, kde by lidé mohli vybudovat stálou základnu. Podle nové studie, za kterou stojí vědci z Marylandské univerzity, se však ochlazuje a zmenšuje, což vede měsícotřesením, a to může zkomplikovat misi NASA Artemis.


Nepřehlédněte: Vědci ve vesmíru vytvoří trojúhelník z družic. Lidstvu pomůže zkoumat objekty, které narušují časoprostor


Měsíc chladne a zmenšuje se

Problémy začaly už při vzniku Měsíce před 4,53 miliardami let. Jeho nitro se začalo ochlazovat a za posledních několik set milionů let toto ochlazování vedlo ke zmenšení jeho obvodu o 100 metrů.

Podle časopisu Planetary Science Journal se měsíční krajina v průběhu času výrazně měnila a pokračující zmenšování vede k některým změnám povrchu v okolí jižního pólu – klíčové oblasti pro budoucí lidské kolonie.

Vzhledem k tomu, že smršťování Měsíce je doprovázeno intenzivní seismickou aktivitou, vědci varují, že některá místa v blízkosti tzv. zlomových zón by mohla představovat riziko pro budoucí průzkumníky z řad astronautů. Vědci Měsíc s nadsázkou připomínají k vysychajícímu (vesmírnému) hroznu s křehkým povrchem, který se vrásní a rýhuje.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

NASA plánuje misi Artemis

Jak Měsíc chladne a zmenšuje se, jeho kůra začíná být křehká a láme se. Děje se něco podobného, jako když zrnko hroznového vína vysychá, aby se z něj stala rozinka. Praskliny na povrchu vytvářejí kerné přesmyky (zlomy vznikající při horizontálním tlaku, kdy se jedna tektonická kra nasouvá na druhou).

Z toho však vyplývá, že jakékoli lidmi vytvořené základny v těchto oblastech se časem pravděpodobně zhroutí, což ohrožuje dlouhodobé osídlení Měsíce. „Při plánování umístění a stability stálých základen na Měsíci je třeba vzít v úvahu globální rozložení mladých axiálních zlomů, jejich potenciální aktivitu a možnost vzniku nových přesmyků v důsledku probíhajícího smršťování,“ řekl Thomas R. Watters z Marylandské univerzity.

„Nestává se příliš často, abychom viděli aktivní tektoniku někde jinde než na Zemi, takže je velmi vzrušující vědět, že tyto zlomy stále vytvářejí měsíční otřesy,“ dodal k tomu Nicholas Schmerr.

NASA doufá, že první let s posádkou v rámci mise Artemis uskuteční ještě koncem letošního roku, ale konečným plánem je dlouhodobá přítomnost lidstva na povrchu Měsíce. Vědci doufají, že díky studiím, jako je ta od expertů z Marylandské univerzity, určí místa, která by mohla být pro lidskou posádku potenciálně nebezpečná.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Express, Metro, PopSci

Total
0
Shares