Dimensity 9000

MediaTek porazil Qualcomm a stal se světovou jedničkou

  • Stagnace výroby procesorů má překvapivého vítěze
  • MediaTek předběhl dominantní Qualcomm
  • Aktuálně má pod palcem 43 % trhu

Nedávná pandemie nemoci Covid-19 neovlivnila jen zažité zvyklosti domácností a firem, ale negativně se promítla i do výsledků jednotlivých ekonomik a globálních trhů. Obecný nedostatek čehokoliv se promítl i do mobilních procesorů. Často avizovaná stagnace je sice pomalu minulostí, přesto stávající okolnosti pořádně zamíchaly kartami.

MediaTek ve 2. čtvrtletí překvapil

Až doposud dominantní Qualcomm, který vládl světovým žebříčkům se železnou pravidelností se musel smířit s tím, že už není jedničkou. Ve druhém čtvrtletí letošní roku ho na pomyslném trůnu vystřídal tchajwanský MediaTek.


Čtěte také: Hackeři ohrožují až 40 % telefonů s Androidem, kvůli chybě v čipech Qualcomm MSM


MediaTek se stal překvapivě jedničkou
MediaTek se stal překvapivě jedničkou

Ten zvládl meziročně navýšit svůj podíl z 26 % na současných 43 %. Sázka na povedenou řadu čipů Dimensity se vyplatila a své uplatnění našla zvláště v segmentu střední třídy. Samo sebou, že s tím souvisí i čím dál větší hlad po telefonech s podporou nejrychlejších 5G sítí.

Vítězství je nejspíš dočasné

A Qualcomm? Tomu se podařilo získat 24% podíl a právem skončil až druhý. Proslýchá se, že tento stav je však dočasný, protože americký gigant čelil značným omezením v rámci svých dodavatelských řetězců, což je věc, která je údajně už pasé. A jak navíc zdůrazňují experti z Counterpoint, trh s polovodiči je opět na vzestupu, takže v dalším kvartále se očekává návrat Qualcommu na výsluní.

Total
13
Shares