Chytrý telefon Xiaomi

Máte astronomický účet za telefon? Trojan SMSFactory se schová v mobilu a pomalu tahá z lidí tisícovky

  • Zlomyslný trojský kůň SMSFactory útočí
  • Ukryje se ve vašem smartphonu a začne z vás tahat peníze
  • Poradíme, jak se bránit!

Českými telefony se šíří virus napadající chytré telefony s operačním systémem Android, který experti pojmenovali jako SMSFactory. Jakmile si ho nevědomky stáhnete, ukryje se ve vašem smartphonu a pomalu z vás začne tahat peníze.


Nepřehlédněte: Nadupané koloběžky KAABO s dojezdem i 180 km brutálně zlevnily, ceny spadly až o 10 000 Kč


Dejte si pozor na účty za telefon

Na bezpečnost je obecně kladen čím dál větší důraz, ale co naplat… Stále platí staré známé: je nutné být neustále ve střehu, přemýšlet na co klikám a proč, vyhýbat se pofidérnímu obsahu, stahovat jen na ověřených storech (Google Play), protože někdy můžou být následky opravdu velmi nepříjemné.

Nebezpečný SMSFactory se šíří prostřednictvím tzv. malwaretisingu, push notifikací a upozornění zobrazovaných na stránkách nabízejících hacky do her, obsah pro dospělé nebo na stránkách s bezplatným streamováním videí.

Po instalaci se trojan skryje, takže je pro uživatele téměř nemožné zjistit, co poplatky na jeho účtu za telefon způsobuje. SMSFactory konto uživatele pomalu a systematicky vysává odesíláním prémiových SMS a voláním na prémiová telefonní čísla, aniž by si toho všiml.

Bezpečnostní experti ze společnosti Avast uvedli, že před útokem trojského koně SMSFactory ochránili přes 165 tisíc svých klientů. To může znamenat, že další minimálně stejný počet obětí malwaru bohužel podlehl. Firma také spočítala, že trojský kůň připraví člověka v průměru o 336 dolarů ročně, tedy o více než 7 700 Kč.

SMS FACTORY
Zdroj: FONETECH.CZ

Tipy, jak se malwaru SMSFactory vyhnout

  1. Neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů, ale hledejte je vždy v oficiálním tržišti Obchod Play. V telefonu si také nastavte, abyste stahovali aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů.
  2. Zůstaňte bdělí. Při stahování nových aplikací, zejména aplikací inzerovaných v krátkých a chytlavých videích nebo prostřednictvím push notifikací v prohlížeči, je opatrnost víc než na místě.
  3. Zakažte nebo omezte odesílání prémiových SMS u svého operátora. I když existují legitimní důvody použití prémiových SMS, nedávné hackerské kampaně využívající SMS opět zdůraznily důležitost kontroly nad tímto druhem služby. Vypnutí prémiových SMS funkcí nebo alespoň nastavení limitu výrazně neguje potenciální dopad zločineckých kampaní jako je právě SMSFactory. Zablokování prémiových SMS je obzvláště důležité u telefonů dětí a teenagerů, kdy může docházet k nekontrolovatelnému zneužití.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash

Total
0
Shares