Černá díra

Máme první snímek supermasivní černé díry Sagittarius A*, jásají vědci. Vypadá jako kobliha, ale spolkne i celou planetu

  • Vědci zveřejnili první snímek masivní černé díry Sagittarius A*
  • Také vám tak trochu připomíná gigantickou koblihu?

Mezivládní vědecko-technická organizace Evropská jižní observatoř (ESO) v rámci telekonference zveřejnila první snímek supermasivní černé díry známé jako Sagittarius A*. Vyfocena byla vůbec poprvé v historii. Černé díry je obecně extrémně obtížné vyfotit, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo.


Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit


Sagittarius A* se krmí asteroidy a planetami

Prezentovaný výsledek vychází z projektu Event Horizon Telescope (EHT), což je pole radioteleskopů z různých astronomických observatoří umístěných na různých místech na Zemi. „Byli jsme ohromeni tím, jak dobře velikost prstence souhlasila s předpověďmi z Einsteinovy ​​obecné teorie relativity. Toto bezprecedentní pozorování výrazně zlepší naše vědomosti o tom, co se děje v samém středu naší galaxie a nabídne nové poznatky, jak obří černé díry interagují se svým okolím,“ uvedl během tiskové konference Geoffrey Bower z observatoře Academia Sinica v Taipei.

Také vám připomíná koblihu?

Přesně podle předpokladů černá díra Sagittarius A*, která se nachází v srdci Mléčné dráhy, vypadá jako zářící kobliha – oranžový prsten na černém pozadí s jemnou červenou mlhou okolo. K zachycení obrazu použili vědci interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je tak vlastně do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí. Stejný postup využili již u snímku jiné černé díry, která se nachází v jádru galaxie M87 a od Země je vzdálená 55 milionů světelných let.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash

Total
0
Shares