NASA, DART

Lidstvo poprvé v historii pohnulo vesmírným objektem a zcela změnilo jeho tvar

  • NASA cíleně narazila do měsíce Dimorphos
  • Šlo o první test obrany před vesmírným tělesem
  • Mise skončila obrovským úspěchem

Americká vesmírná agentura NASA loni na podzim slavila v historické misi planetární obrany obrovský úspěch. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Bylo to poprvé, kdy lidstvo pohnulo nebeským tělesem.


Nepřehlédněte: Díky nové metodě ukládání dat se na jedno DVD vejde milion filmů


Lidstvo zasáhlo sondou asteroid

Když NASA před půl rokem se svou sondou DART narazila do asteroidu Dimorphos, jejím cílem bylo zkrátit oběžnou dráhu tohoto vesmírného balvanu kolem mateřské planetky Didymos.

Vědci očekávali, že DART (Double Asteroid Redirection Test) zkrátí dobu oběhu asteroidu kolem Didymosu o sedm minut. Ve skutečnosti však impakt snížil periodu o více než 33 minut. Šlo o lepší výsledek než si mnozí připouštěli.

Výzkumníci proto v uplynulých měsících provedli řadu simulací. Na základě dat získaných z DARTu před srážkou byla odhadnuta objemová hustota měsíčku a počet balvanů, které se podle odhadů nacházejí na jeho povrchu a v podpovrchové části.

V kombinaci s dalšími údaji souvisejícími se srážkou vědci odhadují, že Dimorphos je suťový objekt podobný asteroidům Ryugu a Bennu, ke kterým byly vyslány pozemské sondy, aby z nich odebraly vzorky a dopravily je zpět na Zemi.

Didymos je kamenný asteroid typu S a vědci se domnívají se, že Dimorphos je ve skutečnosti nahromaděný materiál, který někdy dříve vyvrhl během své rotaci. A z tohoto důvodu se Dimorphos po nárazu DARTu choval nečekaně – impakt nadobro změnil tvar Dimorphosu, ale nezanechal v něm žádný kráter.

Dimorphos má průměr asi 160 metrů, zatímco Didymos je mnohem větší – v průměru měří 780 metrů. Srážka s modulem americké NASA rychlostí 6,6 kilometru za sekundu vyvinula dostatečnou energii k tomu, aby došlo k výše popsaným zásadním změnám.

„Materiál, z něhož je Dimorphos složen, je však natolik sypký, že impakt vedl k přeskupení celého asteroidu. Nezůstal po něm žádný kráter,“ píše server IFLScience.

Asteroid, DART, NASA
Zdroj: NASA

Co dalšího má NASA za lubem?

Na misi DART v následujících letech naváže projekt Hera. Speciální sonda bude operovat v blízkosti asteroidu Dimorphos, zkoumat gravitační pole a provádět magnetická měření pro zpřesnění představy o jeho vnitřní struktuře.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Nature Astronomy, IFLScience

Total
0
Shares