- Zephyr stanovil nový rekord v délce letu bez posádky.
- Ve vzduchu vydržel kroužit neuvěřitelných 67 dní.
Bezpilotní letoun na solární pohon Zephyr stanovil nový rekord v délce letu bez posádky. Ve vzduchu vydržel neuvěřitelných 67 dní, 6 hodin a 52 minut, informuje britský deník The Telegraph.
Nepřehlédněte: Gigantická baterie v kompaktním telefonu? Nic není nemožné, Xiaomi 16 zboří zavedená pravidla
Létá na solární pohon
Solárním letadlům, která mají ve vzduchu vydržet roky bez přistání a sloužit lidstvu, patří budoucnost. Jejich výboji se věnuje řada firem. Některé úspěšně, jiné méně.
Mezi favority v této oblasti patří Airbus, který se svým vysoce odolným stratosférickým dronem Zephyr právě vytvořil nový rekord pro bezpilotní letadlo. Na obloze stroj vydržel létat neuvěřitelných 67 dní, čímž překonal svůj vlastní rekord v nejdelším letu bez lidské posádky.
Letoun, který je určen pro dlouhodobé průzkumné mise, má rozpětí křídel 25 metrů a váží méně než 75 kilogramů. Je tedy lehký jako pověstné „pírko“.
Airbus tvrdí, že když je ve správné provozní výšce, může pozorovat oblast o rozměrech 20 × 30 kilometrů. Díky tomu může fungovat jako špionážní letoun, ale také zajišťovat 4G a 5G komunikaci na obloze.
V noci Zephyr napájí baterie
Airbus popisuje Zephyr jako „první stratosférický UAS svého druhu“, který je schopen létat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Letadlo je ve vědecké oblasti známé také jako „High Altitude Platform Station“ nebo HAPS, někdy je označované i jako pseudo-satelit.
Zephyr má na svých křídlech fotovoltaické solární panely, které napájí jeho elektromotor a dobíjí palubní baterie, takže může létat ve dne i v noci.
Během noci však mírně ztrácí výšku, protože se baterie vybíjejí, dokud je ráno znovu nenabije solární energie. Airbus neuvádí, jak rychle se Zephyr pohybuje, ale spekuluje se, že létá rychlostí kolem 60 km/h.
Zdroj náhledové fotografie: Airbus, zdroj: The Telegraph