Samson Switchblade

Létající auto Samson Switchblade vám přijde domů v krabici a sami si ho složíte. V Americe chystají letové zkoušky

  • Unikátní Samson Switchblade
  • Auto, které létá a letadlo, které jezdí

Dočkáme se létajících automobilů? Podle všeho jsme blízko! Americký výrobce Samson Motors obdržel po čtrnácti letech úmorného vývoje certifikaci amerického Federálního leteckého úřadu (FAA) pro svůj Switchblade, který se pouhým stisknutím tlačítka změní na letadlo s maximální rychlostí 320 km/h. Tým výrobce se nyní připravuje na letové zkoušky.


Nepřehlédněte: Airbusu havarovalo letadlo budoucnosti. Solární Zephyr S létal 64 dní v kuse, než se zřítil v Arizoně


Létající auto Samson Switchblade

Společnost Samson Motors ze severoamerického Oregonu se již téměř patnáct let věnuje vývoji létající tříkolky Switchblade. Firma uvádí, že má již přes 2 100 rezervací na tento stroj ze všech koutů světa. Mezi zájemci jsou prý inženýři NASA, piloti leteckých společností nebo zámožní podnikatelé. Ještě důležitější ovšem je, že americký Federální letecký úřad (FAA) konečně potvrdil technickou způsobilost tohoto hybridu a firma může zahájit letové testy.

Switchblade má být schopen letu ve vzduchu i jízdy po silnicích. Jedná se o netradičně vyhlížející tříkolku, jejíž křídla se vyklápějí z boku auta směrem dozadu a uvnitř kabiny jsou dvě sedadla umístěná vedle sebe, podobně jako v malém letadle, takže si se spolujezdcem za jízdy nebo za letu můžete normálně povídat. Hybrid pohání čtyřválcový, kapalinou chlazený motor o objemu 1,6 litru s výkonem 190 koní, který je využíván pro jízdu po silnici i cestování ve vzduchu.

Unikátní vehikl, kterým se odlišíte

Na zemi je stroj schopen dosáhnout rychlosti kolem 200 kilometrů v hodině. Ve vzduchu se podle tvůrců dokáže pohybovat ještě rychleji – od 260 do 320 kilometrů v hodině. Pro vzlet „tříkolky“ je nutná dráha o minimální délce 335 metrů a pokud se rozhodnete přistát, hledejte ranvej dlouhou minimálně 488 metrů.

A to nejlepší na závěr? Samson Motors svůj Switchblade plánuje prodávat jako stavebnici, takže vám domů přijde ve velké krabici a na vás bude, abyste si ho sami složili. Cena začíná zhruba na 4 milionech korun, což není málo.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Samson Motors, zdroj: The Sun, Samson Motors

Total
0
Shares