Letoun A-HyM Hypersonic Air Masterby

Letadlo budoucnosti, které vyvine rychlost až 9 000 km/h? Americká stíhačka F-35 vedle něj bledne závistí

  • Na druhý konec světa za pár hodin a v nebývalém luxusu.
  • A-HyM Hypersonic Air Masterby ztělesňuje budoucnost letectví.

Španělský designér a fanoušek letectví Oscar Viñals se znovu pořádně odvázal. Tentokrát vypracoval koncept nadzvukového dopravního letadla A-HyM Hypersonic Air Master, který dosahuje rychlosti Mach 7,3, tedy přibližně 9 000 km/h. Tato rychlost by teoreticky zkrátila let z Londýna do New Yorku na pouhých 45 minut.


Nepřehlédněte: Čína buduje ve vesmíru AI superpočítač, o kterém si Západ může nechat zdát. Výkonem atakuje hranici nemožného


Futuristický letoun A-HyM Hypersonic Air Masterby

Zapomeňte na návrh „létajícího hotelu“ pro pět tisíc cestujících s posilovnou, restauracemi a velkým bazénem. Nadšenci do letectví teď žijí projektem španělského designéra Oscara Viñalse. Nadšenec z Barcelony navrhnul hypersonické dopravní letadlo pro 170 pasažérů, které bude vybavené nejrůznějšími moderními až futuristickými prvky.

Mezi hlavní přednosti neuvěřitelného letounu patří nejen maximální komfort pro cestující (designér počítá s tím, že místo tradičních oken budou mít cestující k dispozici panoramatický výhled prostřednictvím virtuálních displejů, které zobrazí buď skutečný výhled z kamer, nebo multimediální obsah), ale také vysoká rychlost. A-HyM Hypersonic Air Masterby měl být schopen absolvovat nejdelší cesty za pouhých několik hodin, nebo dokonce za několik desítek minut.

Na rozdíl od běžných dopravních letadel, která létají ve výšce kolem 10 000 metrů, by A-HyM Hypersonic Air Masterby cestoval ve stratosféře, tedy ve výšce kolem 30 000 metrů. Do té ho vynese vodíkový hybridní motor kombinující technologie turbojet, ramjet a motor s šikmou detonací (ODE).

Budoucnost dopravního létání?

Tento systém umožní plynulý přechod mezi různými rychlostmi, od vzletu až po hypersonický let. Jako palivo má A-HyM Hypersonic Air Masterby používat vodík. Vzhledem k vysoké cestovní rychlosti je konstrukce letounu tvořena kombinací titanu a uhlíkových vláken, která jsou známá svou nízkou hmotností a vysokou tepelnou odolností.

Přiznáme se, že na koncept A-HyM Hypersonic Air Masterby se krásně dívá, ale jako u mnoha jemu podobných bohužel existuje jen minimální šance, že by něco podobného někdy v budoucnu vzniklo. Podobné návrhy však přináší potřebný stimul, inspiraci a vizi budoucí letecké dopravy.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Oscara Viñalse, zdroj: Interesting Engineering.

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Fantasmagorie, zatím taková trojkombinace motoru není hotová,, Cena prototypu by byla nepředstavitelná, podobně i cena letenky u takového letounu. Kdo by si mohl dovolit takové cestování ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..