Huawei Nova 9 běží na EMUI 12

Kirin 1020 americké sankce nezlomí, Huawei u TSMC nakoupí dostatek čipů

  • Huawei může nakupovat superčipy Kirin 1020
  • U TSMC objedná i 12nm hardware pro základnové 5G stanice
  • Ohroženy jsou dodávky čipů Kirin 980/990

Spojené státy americké před nedávnem informovaly o zahájení kroků, které ztíží Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě smartphonů. Mnoho uživatelů se tak zcela logicky ptalo, jestli se rozhodnutí Trumpovy administrativy vztahuje i na nadcházející supervýkonný Kirin 1020, který se má na podzim objevit v mobilech série Mate 40.

Trump chce Huawei zlikvidovat

Zatím to vypadá tak, že sankce se budou týkat pouze objednávek učiněných po polovině září, a nikoli těch, které již Huawei u partnerů, jako je Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), zadal nebo v blízké době ještě zadá. Čínský podnik v každém případě údajně krátce po oznámení omezení ze strany USA naléhavě učinil objednávku v hodnotě 700 milionů dolarů, aby se ještě předtím, než zákaz definitivně vstoupí v platnost, k důležitým čipům dostal.

Server Mydrivers nicméně uvádí, že kapacity pro 7nm výrobu jsou pro letošní rok již plné, což by znamenalo, že Huawei by teoreticky do budoucna mohl mít problémy s nedostatkem čipů jako jsou Kirin 990 nebo Kirin 980. Naopak modernější 5nm proces je u TSMC vytížený zatím asi jen z poloviny a tak produkci Kirinu 1020 nic nebrání. 12nm proces pak Huawei využije k výrobce hardwaru pro své základnové stanice 5G. Spekuluje se, že TSMC má k dispozici ještě asi 25 tisíc kusů 5nm wafferů s tím, že jeden křemíkový plát nabízí za 15 tisíc dolarů. Hodnota objednávky Kirinu 1020 tak může vyšplhat na 375 milionů dolarů.

Výkon Kirinu 1020 má být fantastický

Připomeňme, že Kirin 1020 s kódovým označením Baltimore má přinést 50% nárůst ve srovnání s Kirinem 990. Výrazně zlepšit se má i energetická náročnost procesoru. Hodně o tom napovídá použití jader ARM Cortex-A78, kdy výrobce přeskočí Cortex-A77, protože současný Kirin 990 využívá jádra Cortex-A76. Můžeme tak očekávat, že bude v řadě Mate 40 kmitat vůbec ten nejvýkonnější čipset pro Android na světě.

Připomeňme, že dosavadní výjimka pro dodávky čipů vyprší v půlce září. Následně už se Huawei k čipům dostane jen velmi těžko, respektive vůbec. Na nákup životně důležitých součástek má však stále ještě dostatek času.

zdroj: mydrivers

Total
1
Shares