Google

KAUZA: Google vyhrál spor s Oraclem. Platit miliardy nemusí

  • Google vyhrál spor s Oraclem o software pro Android
  • Oracle požadoval odškodné devět miliard dolarů

Google vyhrál spor se společností Oracle související se softwarem pro systém Android. Oracle žádala za část zdrojového kódu odškodné devět miliard dolarů, ale nedostane nic. Google podle amerického nejvyššího soudu totiž žádné autorské právo neporušil. Upozornil na to server Bloomberg. Kauza se táhla deset let.


Psali jsme: POZOR: Češi čelí podvodu na Google Play a App Store. Mohou přijít o desetitisíce


Chtěli miliardy dolarů za Android

Nejvyšší soud Spojených států ve prospěch společnosti Google rozhodl v pondělí 5. května. Pro tvůrce Androidu se jedná o definitivní vítězství v ostře sledovaném sporu. První soud se konal v roce 2012 a další o čtyři roky později. Teprve až letos se celou kauzu podařilo dotáhnout do konce.

Google nic platit nemusí

I nejvyšší soud USA se přiklonil k názoru, že Google má na bezplatné využití malé části programovacího jazyka Java ve svém mobilním operačním systému Android nárok díky ustanovení amerického autorského práva. Soudce zohlednil část zvanou „fair use“, díky které společnosti ve svém díle mohou použít malé výňatky z práce někoho jiného.

Mnoho firem v americkém Silicon Valley si po rozsudku jistě oddychlo. Obávaly se totiž vítězství Oraclu a dalších vleklých patentových sporů.

Zdroj náhledové fotografie: Mitchell Luo / Unsplash

Total
0
Shares