Apple vs. Epic

Kauza Apple vs. Epic se vrací na začátek. Kdo je vítěz?

  • Apple vede se studiem Epic vleklou kauzu
  • Kalifornský podnik zařadil zpátečku
  • Nově se ukazuje, že ne tak docela

Apple na poli chytrých telefonů, tabletů, notebooků i e-commerce kraluje. Můžete se nechápavě kroutit sebevíc, ale to je tak asi všechno. Jenže všechno má svůj rub i líc. Momentální spor, který americký gigant vede s herním studiem Epic, je toho jasným důkazem. Součástí vleklých tahanic je bohužel i praní špinavého prádla.

Apple si trval roky na svém

V čem bylo jádro pudla? Odpověď je prostá: Američan si za stažení aplikací nárokuje příliš. Obvyklá taxa je totiž i 30 % a to se spoustě vývojářů nelíbí. Ten sice zdůraznil, že se rozhodně nechce obohatit, protože v “poplatku” je zahrnut i provoz App Store, merchandising apod., jenže nikdo mu to příliš “nebaští”.


Nepřehlédněte: Apple Watch Series 7: v Česku už v předprodeji, cena potěší


Apple CEO Tim Cook
Time Cooku, jen modlit se nestačí… | foto: Forbes

To byl a je také důvod, proč se Epic pustil s “jabkem” do křížku. Ještě nedávno to vypadalo, že může i vyhrát, ale nyní se vše v podstatě vrací na začátek. Důvodem jsou alternativní platby, které se Applu i přes avizované ústupky nelíbí. Dalším pomyslným hřebíčkem do rakve herního studia je fakt, že soud neshledal jednání Applu jako monopolní.

Epic slaví vítězství? To sotva!

V tomto směru „jen“ porušuje pravidla férové konkurence, ale jestli je jeho chování v rámci App Store protizákonné? Zatím to tak nevypadá. Obě společnosti se proti rozhodnutí odvolaly, a to i přes to, že Apple poslední týdny zastával spíše pasivní roli a na spoustu podmínek protistrany víceméně kývl.

Total
4
Shares