Černá díra

Jsou mrtvé a živé zároveň. Černé díry vykazují kvantové vlastnosti, stejně jako Schrödingerova kočka

  • Černé díry vědce fascinují od nepaměti
  • Nová studie odhalila, že se chovají jako kvantové částice

Černé díry mají vlastnosti charakteristické pro kvantové částice, vyplývá to z nové studie, která naznačuje, že tyto záhadné vesmírné objekty mohou být zároveň malé i velké, těžké i lehké nebo mrtvé i živé, podobně jako legendární Schrödingerova kočka.


Nepřehlédněte: Ohromující nové 8K záběry ukazují legendární Titanic tak, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl


Cílem nové studie, založené na počítačovém modelování, bylo najít souvislost mezi ohromující fyzikou supermasivních objektů, jako jsou černé díry, které se ohýbají v čase, a principy, jimiž se řídí chování nejmenších subatomárních částic, píše server The Space.

Schrödingerova kočka

Článek uvádí, že černé díry mají vlastnosti typické pro kvantové částice, což znamená, že mohou mít současně několik stavů, podobně jako slavná Schrödingerova kočka, myšlenkový experiment, který vytvořil fyzik Erwin Schrödinger na počátku 20. století, aby demonstroval některé klíčové problémy kvantové fyziky.

Podle kvantových teorií existují subatomární částice ve více stavech současně, dokud neinteragují s vnějším světem. Tato interakce, která může spočívat v pouhém měření nebo pozorování, vrhne částici do jednoho z možných stavů.

Schrödinger, který v roce 1933 získal Nobelovu cenu za fyziku, chtěl svým experimentem demonstrovat absurditu kvantové teorie, protože by z ní vyplývalo, že kočka zavřená v krabici může být na základě náhodného chování atomů současně mrtvá i živá, dokud pozorovatel superpozici nenaruší.

Jak se však ukázalo, zatímco kočka v krabici může být mrtvá bez ohledu na činnost pozorovatele, kvantová částice může skutečně existovat ve dvojím stavu. A nová studie naznačuje, že černá díra také. Izraelský teoretický fyzik Jacob Bekenstein se už dříve domníval, že černé díry mohou mít kvantové vlastnosti. Nyní vědci z Queenslandské univerzity tvrdí, že jejich nové poznatky jeho teorii potvrzují.

Jsou černé díry portály do jiné dimenze?

Ačkoli nedávné pokroky, jako například snímky dvou černých děr pořízené dalekohledem Event Horizon Telescope, přispívají k našim znalostem o černých dírách, zdaleka ještě nerozumíme jejich vnitřnímu fungování. Nová studie dodává váhu sci-fi představám o kosmických obrech jako o kolosálních branách, které zcela nečekaným způsobem deformují prostor a čas.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Space

Total
0
Shares