Mars, kráter

Jediný meteorit narazil do Marsu a jeho úlomky vytvořily tři miliardy kráterů. Došlo k tomu před miliony let

  • Vesmír je plný záhad a tajemství
  • A nyní se to znovu potvrdilo

Vědci z NASA zjistili, že jediný meteorit je pravděpodobně zodpovědný za vytvoření ne jednoho, ale možná až tří miliard kráterů na povrchu Marsu, upozornil server Futurism.


Nepřehlédněte: Čína chce postavit elektromagnetické dělo, které dopraví astronauty do vesmíru


Krátery na Marsu

Stejně jako Měsíc i Mars je celý zjizven impaktními krátery. Například kráter Corinto, jehož stáří se odhaduje na 2,3 milionu let, se rozkládá na ploše více než 13 kilometrů. Zajímavější je však něčím jiným. Meteorit, který ho vytvořil, narazil do povrchu rudé planety tak silně, že se do vzduchu vznesly miliardy úlomků, které poté vytvořily obrovské množství sekundárních kráterů. 

Matthew Golombek z JPL a jeho kolegové na základě analýzy satelitních snímků odhadli počet kráterů, které náraz vyvolal, a dospěli k závěru, že v okolí Corinto vzniklo 1,3 až 3 miliardy sekundárních kráterů, z nichž každý má průměr nejméně 33 metrů.

Oblast posetá miliardami kráterů je naprosto obrovská a rozkládá se na ploše 540 000 kilometrů čtverečních a shodou okolností zahrnuje i místo přistání sondy NASA InSight.

Mars
Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay

Už jste slyšeli o marsotřesení?

„Kvantifikace počtu sekundárních kráterů je důležitá pro lepší pochopení, jak může relativně malý kráter během procesu svého vzniku vyvrhnout tak obrovské množství materiálu,“ říká Golombek.

„Vznik sekundárních kráterů výrazně závisí na geologii oblasti zasažené meteoritem, stejně jako na geologických vlastnostech samotného impaktoru. Jejich studium by nám tedy mohlo pomoci lépe porozumět složení Marsu,“ dodal.

Nedávné dopady meteoritů však vedly ke stejně fascinujícím objevům. Marsotřesení, které předloni 4. května detekoval přistávací modul (lander) NASA InSight, bylo označeno kódem S1222a a dosáhlo magnitudy 4,7. Podle mezinárodního týmu vedeného planetárním fyzikem Benjaminem Fernandem z britské Oxfordské univerzity bylo způsobeno dopadem obřího meteoritu, i když ve hře byla i teorie, že šlo o kolosální tektonickou aktivitu v marsovské kůře. 

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, Futurism

Total
0
Shares