Satelit

Japonsko jako první země vypustí do vesmíru ekologickou družici. Je vyrobená ze dřeva

  • Japonci vyvíjejí dřevěný satelit
  • Ve vesmíru se bude vznášet ještě letos

Japonští vědci plánují v září vypustit na oběžnou dráhu kolem Země první dřevěný satelit na světě, aby otestoval vhodnost dřeva jakožto základního materiálu pro použití v těchto extrémních podmínkách. Jeho velkou výhodou je to, že až doslouží, shoří v atmosféře, aniž by se z něj uvolnily škodlivé látky, nebo jeho části dopadly na zem.


Nepřehlédněte: Tohle je nejbezpečnější PIN k platebním kartám na světě. Lidé ho prakticky vůbec nepoužívají


Funkční dřevěná družice

Vědci z Kjótské univerzity společně s dřevařskou společností Sumitomo Forestry vyvinuli něco, co bude pravděpodobně první dřevěnou družicí.

Mise, která je součástí projektu LignoStella Space Wood Project, navazuje na předchozí studie vlastností dřeva ve vesmíru a snaží se řešit problém tradičních družic z hliníku, titanu, slitin či jiných kompozitních materiálů, které při návratu do atmosféry shoří a vytvoří velké množství malých hliníkových částí, které se pak několik let vznášejí ve vyšší atmosféře.

Satelity vyrobené ze dřeva podle Japonců zcela shoří, aniž by po nich zůstaly škodlivé či nebezpečné části. Cílem jedinečného projektu je prokázat, že nahrazení tradičního hliníku dřevem je udržitelný přístup k výrobě družic, které v zemské atmosféře snáze shoří.

Satelit
Zdroj: Sumitomo

Dřevo ve vesmíru prokázalo svou odolnost

V rámci mise bude na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vyslána malá družice ve tvaru krychle vyrobená z dřeva magnólie Hoonoki, která bude následně umístěna na nízkou oběžnou dráhu Země. Dřevo nebylo vybráno náhodně, ale na základě 240 dní trvajícího testování různých druhů na ISS, kde byly vzorky vystaveny intenzivnímu kosmickému záření a slunečním částicím, které budou družici bombardovat na oběžné dráze.

Nejedná se o první navrhovaný dřevěný satelit. V roce 2021 měla odstartovat družice WISA Woodsat, ale z nejasných důvodů z projektu sešlo. Využití dřeva by však skutečně mohlo být cestou vpřed. Test na ISS ukázal, že navzdory extrémnímu prostředí ve vesmíru se zdá, že dřevo jím není nijak zásadně ovlivněno. Nedochází k žádnému praskání, deformaci, odlupování ani poškození povrchu, uvedli již dříve vědci.

Zdroj náhledové fotografie: Kyoto University, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares