Apple iPhone 7

Jak zrychlit starší iPhone? Stačí region změnit na Francii

  • Úmyslné zpomalování iPhonů se po letech znovu vrací na scénu
  • Když oblast změníte na Francii, starší telefony získají vyšší výkon

Pamatujete na kauzu ohledně záměrného zpomalování iPhonů? Jablečné telefony se starší baterií začal Apple na výkonu omezovat už na konci roku 2017 a pod tíhou kritiky později potvrdil, že tato vlastnost byla do iPhonů implementována záměrně. Málokdo ovšem ví, že omezení Applu lze snadno obejít. Postačí, když zemi/oblast v telefonu změníte na Francii. Tak snadné to je!


Nepřehlédněte: iPhone 13 s 512 GB bude levnější, Apple zruší 256GB varianty


Zrychlete starší iPhone

Zpomalovat iPhony se starší baterií začal Apple před několika lety, a to úmyslně. Podle firmy operační systém iOS dokáže sám vyhodnotit stav akumulátoru a snaží se zabránit neočekávaným vypnutím. Proto v případech, kdy baterie již není ve stoprocentní kondici, sníží výkon natolik, aby „uživatel nebyl omezován v práci“. Zákazníkům se toto vysvětlení pochopitelně nelíbilo a začaly padat žaloby.

iPhone 7 v AnTuTu
iPhone 7 v AnTuTu před (vlevo) a po přepnutí země na Francii (vpravo) | foto: Gizchina

Zpomalování iPhonů vyšlo Apple draho

Třeba ve Francii tamní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) vyměřil Applu pokutu ve výši 25 milionů eur. Vyčítal mu, že o této funkci dostatečně neinformoval uživatele a ti pak mohli být uvedeni v omyl, že jsou jejich telefony již zastaralé a pomalé. Kromě vysoké pokuty verdikt pro Apple znamenal, že ve Francii nemůže používat své praktiky a výkon zařízení dál záměrně omezovat, jako jinde po světě.

Výkon v nárůstu výkonu po přepnutí země/oblasti na Francii není zanedbatelný, píší redaktoři serveru Gizchina. V benchmarku AnTuTu na iPhonu 7 skóre vzrostlo z 286 632 bodů na 298 321 bodů, což činí rozdíl 4 procenta. Nárůst výkonu byl pozorován také u tabletů iPad a nejen v populárním AnTuTu, ale i dalších testech (Geekbench 5). Zajímavé je, že u nových modelů jako iPhone 12 Pro se výsledky prakticky neliší, to znamená, že výkon je škrcen stále primárně u starších iPhonů.

Total
1
Shares