Mobilní telefon, ilustrační

Jak vybrat levný a zároveň výkonný mobilní telefon?

Mobilní telefon se stal jednoznačně nedílnou součástí našich životů a bezpochyby už dávno neslouží jen k tomu, abychom byli kdekoli a kdykoli k zastižení. S mobilním telefonem můžete klidně podnikat, cestovat, využívat ho na překlady v zahraničí nebo s ním řídit vlastní domácnost. Současný trh ale nabízí velké množství různých modelů – jak se v nich vyznat? Jak vybrat levný a zároveň výkonný mobilní telefon?

Chytrý nebo klasický telefon?

První kritérium výběru rozhodne o tom, zda se zaměříte na chytré telefony nebo si vystačíte s tlačítkovým. Záleží totiž jen na tom, jak plánujete svůj telefon využívat. Pokud nepotřebujete být online, nebrouzdáte po síti nebo nepotřebujete mít neustálý přístup do pracovní nebo soukromé pošty, pak se můžete zaměřit na tlačítkové telefony. Jejich výhodou je kromě velmi přijatelné ceny obvykle i velmi slušná výdrž baterie. Navíc bývají vybavené odolnou konstrukcí, ke které není nutné dokupovat další příslušenství.

Chytrý telefon nabízí řadu funkcí

Smartphone využijete více způsoby. Díky velké obrazovce můžete využívat různá multimédia, můžete se dívat na filmy, hrát hry, poslouchat hudbu, být připojení k internetu, využívat sociální sítě. Mimo to můžete pořizovat kvalitní fotografie nebo nahrávat videa. Smartphony jsou vybaveny dotykovými displeji a fungují běžně buď na operačním systému iOS nebo Android.

Mobilní telefon, ilustrační
Mobilní telefon, ilustrační | foto: Freepik.com

Jak vybrat výkonný telefon?

Celkový výkon mobilu ovlivňuje především operační paměť. Běžně platí, že čím větší paměť, tím lépe mobil funguje a zvládá i různé aplikace.

  • Nejlevnější smartphony mají operační paměť 1-2 GB. Je to opravdu minimum, od kterého nemůžete čekat žádné zázraky. Telefon bude zvládat jen vlastní provoz bez dalších složitějších nahraných aplikací.
  • Střední třídu v ceně nabízí telefony vybavené operační pamětí v rozmezí 3–4 GB. Na těchto modelech už můžete klidně surfovat na internetu nebo hrát jednodušší mobilní hry.
  • Velmi dobrá kvalita za rozumnou cenu, to by se dalo říct o přístrojích, které mají 6-8 GB. Zvládnou už celkem náročné funkce, rozhodně patří mezi dostačující pro běžné užívání mobilu.
  • Hodnoty nad 8 GB nabízí už nadstandardně výkonné mobily, počítejte ovšem i s velmi vysokou cenou za jejich pořízení.

K čemu lze využít výkonný mobil?

Telefonní přístroje, které mají alespoň 3-4 GB (a více samozřejmě) je možné využívat i k ovládání chytré domácnosti. Můžete využívat aplikaci na monitoring domu nebo například ovládat topení ještě před příchodem z práce. Výborné je využití telefonu i na propojení na bankovní účet, díky čemuž lze telefon využívat jako platební kartu a běžně přes něj platit v obchodech.

Výdrž baterie

Tento ukazatel by měl patřit mezi významné faktory při rozhodování. Výdrž se udává v mAh a zase platí, čím vyšší číslo, tím delší výdrž. Vzhledem k tomu, jak vytíženě se mobilní telefony využívají, kolik hodin člověk stráví vyhledáváním informací na telefonu, využíváním různých aplikací, telefonováním a podobně, tak lze odhadnout, že velké jednodenní vytížení zvládnou hravě baterie kolem 4 500 mAh. Mobily s nižší hodnotou budete muset dobíjet častěji.

Co by měl levný, ale výkonný mobil mít?

Standardní výbavou je podpora vysokorychlostního LTE internetu, dále připojení k GPS, WiFi, Bluetooth a samozřejmě připojení k datovému kabelu, které umožňuje propojení s jinými zařízeními (například s počítačem). Některé mobily mohou mít možnost rozšířit vnitřní uložiště o paměťové karty.

Výběr vhodného telefonu nemusí být v dnešní době úplně složitý. Pokud chcete mít o nabídce a funkcích dokonalý přehled, je vhodné využít srovnání mobilních telefonů, které jednoduše porovná klady a zápory jednotlivých modelů.

Total
0
Shares