Internet

Internet v Japonsku dosahuje takové úrovně, až z toho mrazí. Západ zatím nemá odpověď

  • Japonsko má nejrychlejší internet na světe.
  • Celý obsah Netflixu stáhne za sekundu.

Japonští výzkumníci mají pořádný důvod k radosti. Vybudovali totiž 1 808 kilometrů dlouhou internetovou síť, která dokáže přenášet data rychlostí 1,2 terabitu za sekundu. Experti to označují za nejnovější technologický průlom.


Nepřehlédněte: Nebezpečí skryté v telefonech a počítačích: Podvodníci přišli na trik, jak obelstít umělou inteligenci Google Gemini


Rekordní přenosová rychlost

Japonsko opět dokázalo, že v inovacích je bezkonkurenční. Nevěříte? Zatímco průměrná rychlost internetu ve Spojených státech amerických je podle různých statistik pouhých 242 megabitů za sekundu, Japonci dosáhli neuvěřitelné rychlosti 1,02 petabitu za sekundu, což je 3,5 milionkrát víc. Před všemi tak získali pořádný náskok. Nestíhají USA, Čína a o Evropě nemá cenu ani mluvit.

Za novou průlomovou technologií stojí tým z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) s experty ze společnosti Sumitomo Electric. Úspěšný test byl proveden pomocí jediného devatenáctižilového optického vlákna se standardním průměrem pláště 0,125 milimetru, které je tedy stejně tlusté jako běžně používané kabely, což znamená, že teoreticky by mohlo být použito v současné infrastruktuře.

Praktická využitelnost?

Data byla přenášena na vzdálenost 1 808 kilometrů, přičemž celkový objem přenesených informací dosáhl 1,86 exabitu za sekundu na jeden kilometr, což je nejvyšší dosud zaznamenaná hodnota. Pro ilustraci: celou knihovnu Netflixu byste stáhli za pouhou sekundu a všechny hry na Steamu asi za deset sekund.

Jak se rekordu podařilo docílit? Tým použil 19 okruhů dlouhých 86,1 kilometru, kterými signál prošel 21krát. Tímto způsobem byli vědci schopni přenášet 180 samostatných datových toků najednou. Přestože se jedná o průlomový úspěch, otázkou zůstává, kdy se podobné technologie dočkají běžní spotřebitelé. Devatenáctižilové vlákno sice může teoreticky fungovat se stávajícími sítěmi, ale celé řešení je velmi drahé. Přesto je japonský úspěch mimořádný a stojí za pozornost.

Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: Unilad

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..