Český internet slaví 30. narozeniny

Internet máme v Česku už 30 let! Dnes ho používá 83 procent domácností

  • V neděli to bude 30 let, kdy se Československo poprvé připojilo k internetu
  • Sálový počítač IBM 4341 se světem komunikoval rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu

V neděli 13. února uplyne třicet let od okamžiku, kdy se Česká republika, tehdy ještě jako součást České a Slovenské Federativní Republiky, oficiálně připojila k Internetu. Československo se stalo 39. připojenou zemí, ze států bývalého východního bloku nás těsně předběhly pouze Maďarsko a Polsko.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Nebezpečný malware krade hesla ve Windows


Český internet slaví 30. narozeniny

První připojení mělo rychlost 19,2 kb/s a vedlo do sítě uzlu EARN na univerzitě v rakouském Linci. Prvním připojeným zařízením byl velký sálový počítač IBM 4341, který vážil několik tun a zabíral prakticky celou jednu místnost v Oblastním výpočetním centru vysokých škol, spadajícímu pod ČVUT v Praze.

Internet byl v té době přístupný pouze vybraným institucím. K připojení bylo zapotřebí získat souhlas americké grantové agentury National Science Foundation (NSF), která provozovala a také plně financovala tehdejší jedinou páteřní síť Internetu. Jednou z podmínek bylo, že připojení bude využito jen k akademickým účelům, komerční provoz byl nepřípustný. Zástupce NSF Steven Goldstein se zúčastnil i aktu prvního oficiálního připojení.

K 30. výročí pogratuloval Čechům a Slovákům, a speciálně svému příteli Janu Gruntorádovi, historicky prvnímu členovi internetové síně slávy ze střední Evropy, formou videa i samotný Vint Cerf, IT legenda, otec internetu, technologický evangelista a viceprezident Googlu. Na video s titulky se můžete podívat níže:

Dnes se k internetu připojuje většina Čechů

V současnosti má přístup k Internetu více než polovina lidské populace, přes čtyři miliardy osob. V České republice je podle listopadového průzkumu ČSÚ připojeno 83 % domácností, mobilní Internet využívá přes šest milionů lidí. Registr národních domén, spravovaný sdružením CZ.NIC, obsahuje přibližně 1,4 milionu položek. Průměrná rychlost, kterou se připojují tuzemské rodiny, se v závislosti na zvolené technologii pohybuje od 25 do 50 Mb/s.

V porovnání s rychlostí prvního připojení (19,2 kb/s) se tak pohybujeme v tisíckrát vyšším řádu. Nejvyspělejší infrastruktury nabízejí ještě vyšší rychlost. Například páteř vědecko-výzkumné sítě CESNET dosahuje rychlosti 100 Gb/s, tady už mluvíme o 10milionkrát vyšší kapacitě. A CESNET už svou síť připravuje na rychlost 400 Gb/s.

Zdroj náhledové fotografie: John Schnobrich / Unsplash

Zdroj galerie: foto se souhlasem Jana Gruntoráda

Total
0
Shares