Hubbleův teleskop

Hubbleův teleskop fotil záhadný objekt. Mysticky září a pohybuje se neuvěřitelnou rychlostí

  • Hubbleův vesmírný teleskop ještě nepatří do starého železa
  • Vědci zveřejnili snímek, který nemá obdoby

Hubbleův teleskop znovu fascinuje svět svými fenomenálními záběry vesmíru. Tentokrát vědcům na Zemi poslal snímek, na kterém dva chuchvalce hvězdotvorného materiálu vyzařují doslova mystickou záři. O co se jedná? Máme se snad něčeho obávat?


Nepřehlédněte: Na fotografii z Hubbleova vesmírného teleskopu se objevil portál do jiné dimenze


Hubble se znovu vytáhl

Dalekohled o velikosti amerického školního autobusu sviští rychlostí 27 tisíc kilometrů za hodinu po oběžné dráze kolem Země, kam jej před 32 lety vynesl americký raketoplán Discovery. S přesností laserového paprsku se dokáže zaměřit na jeden konkrétní detail o velikosti mince až do vzdálenosti kolem 320 kilometrů, takže ani po letech nepřestává fascinovat tím, co pro lidstvo vyfotí a pošle na zpátky na Zemi.

Jeho posledním úlovkem se stala mladá hvězdná soustava, která mysticky září. Samotné hvězdy ale na obrázku nenajdete, protože jsou zahaleny vrstvou hustého prachu. Zpoza scény však hvězdný systém vrhá do prostoru vysokou rychlostí plyn, který naráží do okolního prachu a vytváří dva fascinující oblačné výbuchy, které se na fotografii nachází vlevo a vpravo.

Hubble, teleskop
Zdroj: ESA / NASA

Tajemný vesmír

Tyto struktury se v odborných kruzích nazývají Herbig-Harovy objekty. V roce 2002 astronomové zjistili, že ten na snímku vpravo, nazvaný HH 1, se skládá z částic pohybujících se rychlostí vyšší než 400 kilometrů za sekundu. „Život nově zrozených hvězd je bouřlivý,“ uvádí v popisu snímku pracovníci Evropské kosmické agentury (ESA), která Hubbleův dalekohled spravuje společně s vědci z americké NASA.

Astronomové studují Herbig-Haro objekty, jako jsou tyto, aby pochopili jak vznikají a jak se chovají. Ne vždy se je však podaří zaznamenat tak, jako to dokázal Hubble na nejnovější fotografii. Vědci měli štěstí, že jeho přístroj (Wide Field Camera 3) shromáždil světlo z této oblasti na jedenácti různých vlnových délkách, z nichž každá poskytuje jedinečné informace o tom, co se v nově vznikající hvězdné školce odehrává.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares