Huawei přijde o možnost nakupovat procesory, rozhodl Trump. Nad firmou se stahují mračna

  • Donald Trump zesiluje tlak na Huawei
  • Dodávky procesorů povolil jen po dobu následujících 120 dní
  • Poté Huawie přijde o možnost procesory nakupovat
  • Čína hrozí odvetou
  • Sankce mohou dopadnout na Apple a další americké firmy

Páteční oznámení Washingtonu o zahájení kroků, které mají ztížit Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě smartphonů, nezůstalo bez odpovědi. Čína nyní vyzývá Spojené státy, aby firmu přestaly omezovat, jinak sáhne k odvetným opatřením. Ta by bolela například americké giganty Apple nebo Qualcomm.

Trump přitopil pod kotlem, za 120 dní už žádné procesory

Spojené státy v pátek sice prodloužily výjimku pro Huawei, takže firma může po dobu následujících 90 dní nadále poskytovat servis svým zákazníkům, a mimo jiné tedy nabízet i aktualizace pro telefony vyrobené před květnem loňského roku. Kromě toho americké ministerstvo obchodu ale také současně oznámilo, že vláda zavádí sérii opatření, které mají za cíl jediné – odstřihnut Huawei od dodávek procesorů.

Pokud by se to Spojeným státům podařilo, jako že se jim to na 99,9 procenta nejspíše podaří, Huawei to značně ztíží podnikání, a to přitom nejen na trhu s mobilními telefony. Největším dodavatelem čipů pro Huawei je momentálně tchajwanský podnik Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Věc se má nyní tak, že v TSMC (a jiných podnicích) musí v USA požádat o licenci dřív, než čipy Huawei dodají, což pro tohoto výrobce bude představovat neřešitelný problém. Dosavadní výjimka pro dodávky čipů platí 120 dní od pátku 15. května. Následně už se Huawei k čipům nejspíše nedostane, nebo jen ve značně omezeném množství.

Huawei | foto: Forbes

Dopadnou sankce na Apple nebo Qualcomm?

Čínská administrativa proto také už hrozí odvetou. Tamní ministerstvo uvedlo, že ČLDR bude hájit legitimní práva a zájmy čínských společností. Sankce ze strany Číny mohou dopadnout na společnosti jako je Apple, Cisco Systems nebo Qualcomm.

Obchodní válka mezi Čínou a USA trvá už rok

Americká vláda Huawei dlouhodobě považuje za bezpečnostní hrozbu. Firmu viní z krádeže duševního vlastnictví a špionáže. Citlivé informace má přitom podnik dodávat přímo vládě v Pekingu. A přestože Huawei veškerá nařčení odmítá, už před rokem přišel o přístup k plnohodnotnému operačnímu systému Android.

V telefonech vydaných po 15. květnu loňského roku se tak nenachází služby a aplikace společnosti Google, tedy například Obchod Play, YouTube, nebo Gmail. Huawei proto urychluje práce na vývoji vlastního obchodu AppGallery. Pokud však přijde o možnost dodávat do svých telefonů moderní čipy, nebude mu to nic platné.

zdroj: 1 2 3

Total
14
Shares