Černá díra

Hladová supermasivní černá díra se nečekaně probudila. Jako když zapnete TV, říká NASA

  • Vědci pozorují výjimečnou supermasivní černou díru
  • Od Zeme se nachází 10 miliard světelných let daleko

Astronomové zachytili neobvyklý signál při hledání události, která způsobila gravitační vlnu S190930t. Původně hledali vodítka srážky neutronové hvězdy s jiným objektem, jejímž výsledkem měla být kilonova. Místo toho však narazili na úplně něco jiného. Zatímco kilonovy během několika dní zčervenají a vyblednou, tato událost zůstávala jasná. Ve skutečnosti zůstala jednou z nejjasnějších, jaké kdy byly pozorovány.


Nepřehlédněte: Vědce polil studený pot: Betelgeuze se obrovsky nafoukla. Až exploduje, noc na Zemi přestane existovat


Supermasivní černá díra

Ukázalo se, že viníkem je černá díra – a to ne ledajaká, ale supermasivní s nepříliš chytlavým názvem J221951-484240 (zkráceně J221951). Astronomové zjistili, že nemá nic společného s gravitačními vlnami, které je zaujaly a k vědeckým přístrojům na Zemi přicházejí ze vzdálenosti 500 milionů světelných let. 

Událost v době pozorování trvala 10 měsíců a její celková uvolněná energie je podle odhadů více než desetinásobkem energie, kterou Slunce uvolní za 10 miliard let, píše server IFL Science.

Průzkum této oblasti vesmíru přitom naznačoval přítomnost klidné galaxie, ve skutečnosti však signál vycházel přímo z jejího jádra, což odpovídalo supermasivní černé díře.

„V případě J221951 scénáře, které nám zbývají, jsou buď událost slapového narušení nebo aktivní galaktické jádro,“ uvedla hlavní autorka studie Dr. Samantha Oatesová, když výzkum prezentovala na akci National Astronomy Meeting 2023. „Při pohledu na data to odpovídá oběma kategoriím.“

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Jako když zapnete televizor

K události slapové disrupce (TDE) dochází, když se hvězda nebo plynný oblak dostane příliš blízko k supermasivní černé díře. Materiál je roztrhán na kusy a díky neuvěřitelné gravitační síle začne zářit, jak se černá díra začne krmit. Pokud se jedná o pozorovanou událost J221951, je zářivější než většina dosud pozorovaných disrupcí a rozhodně se nejedná o standardní TDE.

Druhým vysvětlením je, že se jedná o aktivní galaktické jádro (AGN), což je fáze supermasivní černé díry, která se neustále zuřivě krmí. Ani tato událost neodpovídá standardnímu AGN, ale tým se domnívá, že může být důsledkem počáteční fáze přechodu supermasivní černé díry z klidového do aktivního režimu. „Pokud se jedná o AGN, je teprve na začátku. Co však způsobilo aktivitu černé díry, to nám stále není jasné,“ uzavřela Oatesová.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFL Science

Total
0
Shares