WhatsApp

Hackeři prodávají více než milion českých telefonních čísel z WhatsAppu

  • Databáze telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej
  • Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Na darknetu, temné části internetu, se obchoduje s více než 360 miliony telefonními čísly z WhatsAppu, včetně 1,3 milionu českých čísel. Soubory také volně kolují mezi hackery. Nejedná se ovšem o nový únik dat, ale informace pochází z roku 2019. Upozornila na to společnost Check Point.


Nepřehlédněte: Huawei opustí evropský trh. USA se podařilo zničit výkladní skříň čínského režimu


Hackeři si políčili na uživatele aplikace WhatsApp

„Ačkoli se jedná pouze o telefonní čísla, nikoli o obsah zpráv, a navíc jde pravděpodobně o ne úplně aktuální data z roku 2019, která původně unikla z Facebooku, je to opět důrazné varování, že podobné informace lze zneužít i k dalším, zejména phishingovým, útokům. Uživatelé musí být obezřetní a neklikat na žádné odkazy v nečekaných zprávách od neznámých čísel,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary ze společnosti Check Point Software Technologies.

Používáte WhatsApp? Nenechte se napálit, hackeři teď cílí právě na vás
Zdroj: antonbe / Pixabay

Buďte obezřetní, varují odborníci

Útoky podle něj nehrozí jen prostřednictvím WhatsAppu, kyberpodvodníci je mohou využít i k vishingu nebo smishingu a prostřednictvím telefonátů nebo SMS zpráv oklamat uživatele a vylákat z nich další cenná data nebo přístupové údaje. Hackeři se navíc pomocí telefonních čísel mohou pokusit získat přístup k dalším online službám. Analytici Check Pointu upozorňují, že detekují poměrně zásadní nárůst nejrůznějších phishingových podvodů v souvislosti s nákupními svátky, je tedy nutné dodržovat několik základních bezpečnostních opatření.

„Pokud obdržíte nějakou zprávu, ujistěte se, že odesílatel je skutečně důvěryhodný. Pokud číslo neznáte a nemůžete ověřit jeho totožnost, raději jej zablokujte. V žádném případě neklikejte na jakékoliv podezřelé odkazy a vždy raději navštivte dané stránky napřímo. Pokud se stanete obětí útoku, můžete podvod šířit i na všechny své kontakty, maximální opatrnost je tedy na místě,“ dodává Lujka.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: Check Point

Total
0
Shares