Google

Češi, tyto Google aplikace vás neustále sledují. Smažete je, nebo ne?

  • Porušuje Google pravidla?
  • Objevují se znepokojivé informace
  • Jeho aplikace sledují uživatele

Může jít o výkřik do prázdna stejně jako o fakt, který je třeba brát na zřetel. A dost možná, že jde jen úhel pohledu. Nicméně, situace je následující: populární PhoneArena s odkazem na experta Douglase Leitha upozorňuje, že Google pravděpodobně porušuje pravidla ochrany soukromí. Je důvod k obavám?

Slídil Google?

Jak se to vezme, ale pěkně po pořádku. Jak možná víte nebo tušíte, aplikace Google Zprávy i Telefon sdělují společnosti, kdy přijímáte a odesíláte textovky stejně jako provádíte telefonické hovory. Jde de facto o monitorování komunikace mezi dvěma a více zařízeními. To zahrnuje hash údaje, čas přijetí/odesílání, délku trvání, telefonní čísla zúčastněných apod.


Nepřehlédněte: Anonymous přitvrdili. Nejnovějším útokem svlékli Rusko do naha


Google
ilustrační (Zdroj: Kevin Seibel, Unsplash)

Podle Leitha je toho však krapet víc. Tvrdí, že dochází ke shromažďování dalších dílčích interakcí, které putují na Google servery. Jako příklad uvedl uživatele, jenž si prohlíží SMS konverzaci nebo hledá kontakty právě v těchto aplikacích. Veškeré akce včetně timingu jsou pečlivě zaznamenávány. Jde o tzv. rekonstrukci používání appky v průběhu času.

Prý je to v pohodě

Obecně existují dva kanály, kterými Zprávy a Telefon odesílají takto získané informace: pomocí protokolů Clearcut a Firebase Analytics. Díky tomu je Google schopen snadno určit skutečnou identitu uživatelů.

Leith poukazuje na to, že v kontextu ochrany soukromí jde o velmi znepokojivý prvek. Americký podnik však kontruje, že jde o sběr dat, který nikterak nekamufluje a je součástí tzv. optimalizace služby (odhalování chyb, sledování chování aplikací atd.). Jde z vašeho pohledu o situaci, o které víte, jste s ní srozuměni a absolutně vám nevadí, nebo jde o věc, kterou nechcete zkousnout?

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares