Google a Facebook

Google a Facebook prý tvoří kartel. Internetem hýbe obří skandál

  • Google je u soudů poměrně často
  • Facebook je tam skoro jako doma
  • Objevila se nová znepokojivá kauza

I když v posledních měsících na veřejnosti utichly veškeré výtky nebo soudní tahanice vůči americké společnosti Facebook, rozhodně se nedá říct, že by měl obří korporát alespoň na chvíli klid. Tentokrát je v tom sice malinko nevinně, ale v celkovém kontextu mu to nejspíš bude málo platné. Hlavním viníkem je totiž Google, jak nově informuje Android Police.

Google a Facebook

Server s odvoláním na tento dokument, který mapuje jeden z mnoha antimonopolních sporů, poukazuje na to, že obě společnosti v roce 2017 uzavřely kartelovou dohodu známou jako „Jedi Blue“. V kostce šlo o to, že Facebook před čtyřmi lety plánoval zásadně změnit strategii inzertní sužby a chtěl přejít na populární formát header biddingu.


Nepřehlédněte: Facebook vyfasoval mastnou pokutu. Je chudší o 1,5 miliardy


Facebook
Mark Zuckerberg, CEO Facebooku, není jediný na pranýři | foto: FONETECH.CZ

Zjednodušeně jde o algoritmus implementovaný v hlavičce HTML a umožňuje prodej více reklamního prostoru současně. Cílem této metody je maximalizovat účinnost s tím, že inzerent ví, na jaké alternativy se může spolehnout a lépe se rozhodnout, co nakonec použije.

Já na bráchu, brácha na mě

Když se toho dohmátl Google, požádal prý Facebook, aby od tohoto kroku upustil. Na oplátku mu byly nabídnuty benefity formou kvót, které jej upřednostňovaly v dražebních reklamních aukcích. Jinými slovy mu cíleně pomohl být přímo u zdroje, což se odrazilo na tom, že Facebook měl mnohem silnější pozici.

Momentálně je vše v šetření, ale pokud se prokáže, že praktiky Googlu jsou nezákonné a soustavně porušuje pravidla férové hospodářské soutěže, mohl by mít velký problém. Dokonce se v závěru žaloby hovoří o porušení Shermanova antimonopolního zákonu z roku 1890. V tomto ohledu si obě firmy můžou podat ruce. Facebook čelil podobnému nařčení před dvěma lety.

Total
1
Shares