Facebook

Facebookem se šíří podvod, který může zasáhnout i vás a ohrozit další statisíce Čechů. Na co si dát pozor?

  • Podvod šířící se Facebookem může zasáhnout i vás
  • Darebáci se znovu snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů

Uživatele nejpopulárnější sociální sítě ohrožuje nová hrozba. Tentokrát jde o podvod, který může na českém Facebooku zamotat hlavu úplně každému. Podstrčené příspěvky představují obrovské nebezpečí, protože uživatele přesměrovávají na podvodné stránky.


Nepřehlédněte: „Na tom videu jsi ty?“ Messengerem se šíří podvod, který může zasáhnout i vás a ohrozit další statisíce Čechů


Nebezpečný podvod na Facebooku

Na nový podvod, který se Facebookem šíří jako lavina, upozornila stránka ThatsNonSense. Zatímco obvykle spammeři své oběti lákají na neexistující soutěže, ve kterých lze jednou vyhrát iPhone, podruhé iPad a jindy zase třeba chladničku od Samsungu, tentokrát v lidech probouzejí soutěžního ducha.

Místo toho, aby uživatelé podvodný příspěvek pouze lajkovali a sdíleli, je nyní podvodníci žádají navíc i o splnění jednoduchého úkolu, jako je například – „zjistěte číslo“ nebo „doplňte tuto matematickou rovnici“. Ve další variantě pak musí na základě jednoduchého bludiště zjistit, jaké z aut natankuje benzin jako první.

Zbytek podvodu už funguje na principu, který známe – příspěvek stále nabízí výhry (které samozřejmě neexistují) a snaží se přilákat každého, aby klikl na stránku zaneřáděnou spamem.

Nenechte se napálit. iPhone vám nikdo zadarmo nedá

Nezapomeňte, že když na podobné příspěvky zareagujete, vyjdete vstříc podvodníkům, kteří se vás budou snažit nalákat k návštěvě nejrůznějších zavirovaných stránek. A pokud na nějakém z těchto webů uvedete své osobní údaje, ocitnete se v pěkném průšvihu.

Spammeři vás budou bombardovat nevyžádanými e-maily, marketingovými telefonáty a nevyžádanými textovými zprávami. A pak když na něco takového ještě kliknete… důsledky raději ani nedomýšlet!

Opravdu nestojí za to snažit se vyhrát cenu, která ve skutečnosti vůbec neexistuje. Pamatujte, že v dnešní době nikdo nic zadarmo nerozdává, natož iPhone a další hodnotné ceny.

Celý podvod probíhá nějak takto:

  1. Příspěvek na sociální síti tvrdí, že nabízí atraktivní ceny každému, kdo jej vyřeší, lajkne, sdílí a okomentuje
  2. V příspěvku je pak uvedeno, že každý uživatel musí navštívit určitou webovou stránku, aby dokončil vstup
  3. Nakonec naznačuje, že tato webová stránka slouží ke sběru dat, a žádá o osobní údaje, které použije k zasílání spamu návštěvníkovi

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: ThatsNonsense

Total
0
Shares