Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Extrémní sluneční erupce způsobují, že satelity klesají zpět k Zemi a bude to čím dál horší, tvrdí odborníci

  • Zasáhla nečekaná geomagnetická bouře
  • Její řádění pocítily satelity společnosti SpaceX

Vědci upozorňují na to, že sluneční aktivita stoupá a negativně ovlivňuje funkci navigačních satelitů, které padají směrem k Zemi.


Nepřehlédněte: Čínští hackeři drtivě zaútočili na Rusko. Skoro rok kradli tajné vojenské informace


Na slunci jsou brutální erupce

V posledních týdnech zesílila sluneční aktivita zahrnující erupce a výrony koronální hmoty (jde o uvolňování velkého množství materiálu ze sluneční korony do okolního prostoru), což se teď děje téměř denně. Nevyhnutelně tak dochází k tomu, že některé z erupcí směřují k naší planetě, s důsledkem výskytu silných slunečních geomagnetických bouří.

Vědci uvádí, že sluneční aktivita má téměř pravidelný cyklus s jedenáctiletou aktivitou, kdy se mění od nuly do maxima. V posledních letech jsme byli v období minimální činnosti a nyní aktivita na Slunci znovu výrazně roste. Svého vrcholu dosáhne za tři roky, v roce 2025.

Desítky Muskových satelitů padly za oběť geomagnetické bouři

Uvolněná energie v podobě proudu nabitých částic plazmy nyní putuje sluneční soustavou. A když je Slunce v dobré pozici vůči Zemi, tyto částice narušují magnetosféru naší planety, což vede k výpadkům GPS nebo satelitního připojení. Setkat se můžeme i s kolísáním elektrické sítě a narušením aktivity stěhovavých zvířat. V extrémních případech pak může docházet i k poničení některých typů citlivé elektroniky.

S aktuální sluneční aktivitou se v poslední době potýkají hlavně satelity SpaceX. Už v únoru přibližně čtyřicet družic, které zasáhla geomagnetická bouře, kleslo zpátky do nižších vrstev atmosféry. Společnost SpaceX uklidnila, že klesající satelity nepředstavují žádné riziko srážky s jinými družicemi a byly navrženy tak, aby při vstupu do atmosféry zanikly. Někteří vědci se však obávají vlivu, který geomagnetické bouře mají na komunikační prostředky a najdou se i tací, kteří varují před ničivými blackouty.

Obrovský ohnivý kaňon

Anja Stromme, manažerka ESA, pro technologický server Space uvedla: „Za posledních šest let satelity ročně klesaly asi o dva a půl kilometru.“ Současná rychlost, s jakou družice klesají, však vědce mate. „V horních vrstvách atmosféry, kde interagují se slunečním větrem, je spousta fyziky, které stále ještě plně nerozumíme,“ dodala Stromme.

Před několika týdny vědci oznámili, že se na slunci utvořila anomálie, která připomíná „ohnivý kaňon“. Podle odborníků má hloubku nejméně 20 000 kilometrů a délka může dosahovat 200 000 kilometrů. Jedná se právě o jeden ze zdrojů velkých slunečních větrů, které ovlidňují dění na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency

Total
0
Shares