ESA-WASP-76b

Exoplaneta WASP-76b je ještě extrémnější, než jsme si mysleli. Páchne po zkažených vejcích, říkají vědci

  • Vesmír je plný záhad a tajemství.
  • A nyní se to znovu potvrdilo.

V kosmu byly v posledních letech objeveny různé exoplanety. WASP-76b je jednou z nejextrémnějších s teplotou na denní straně přes 2 000 stupňů. Vědci však nyní k velkému překvapení zjistili, že je ještě bizarnější, než si původně mysleli. Podle nové studie je cítit po zkažených vejcích a obklopují ji intenzivní větry, které obsahují vysoké množství atomů železa, které proudí ze spodních do horních vrstev atmosféry.


Nepřehlédněte: Tohle si může dovolit jen Apple: Nový iPhone 16 má pomalejší displej než mobil za 2 000 korun


Fascinující exoplaneta

WASP-76b, která je od nás vzdálená 640 světelných let a vyskytuje se v souhvězdí Ryb, má mezi astronomy pověst extrémního místa. Jedná se o exoplanetu typu „horký Jupiter“. Objevena byla v roce 2013 a její oběžná dráha kolem hvězdy je neuvěřitelně těsná, oběhne ji za 1,8 pozemského dne.

Právě blízkost hvězdy vede k extrémním teplotám až 2 000 stupňů Celsia na denní straně, přičemž v blízkosti hranice mezi dnem a nocí kovy vypařené na denní straně kondenzují a padají na povrch jako železný déšť.

Astronomové se na WASP-76b zaměřují opakovaně, aby pochopili mechanismy v atmosféře tohoto ultražhavého jupiterského světa. Nedávno na kovem naplněné obloze sonda Characterizing ExOplanet Satellite (Cheops) objevila různobarevné světelné halo známé jako „glory“. Tento jev svůj název dostal proto, že vypadá jako svatozář kolem hlav svatých na středověkých obrazech.

atmosfera-ESA-WASP-76b
Podmínky na exoplanetě WASP-76b; zdroj: ESO

Na WASP-76b prší tekuté železo

Cílem projektu Cheops je výzkum atmosfér exoplanet. Jelikož se v tomto případě jedná o žhavého plynného obra, pomáhají jim objevy na WASP-76b dozvědět se více o klimatu světů, které jsou vystaveny extrémnímu záření od své hostitelské hvězdy.

Zatím se expertům daří nejlépe charakterizovat velké plynné planety, protože je to jednoduší z hlediska přesnosti měření přístrojů, které mají k dispozici. Nicméně s dalším rozvojem techniky předpokládají, že budou schopni pozorovat už také atmosféry malých planet pozemského typu.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: UniverseToday

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..