NFT pro Ukrajinu

ESET objevil destruktivní malware použitý na Ukrajině, podezřelé je Rusko

  • ESET objevil malware, který na Ukrajině zasáhl stovky přístrojů
  • Takzvaný „wiper malware“ z infikovaného počítače maže data
  • Spekuluje se, že ho vytvořili Rusové

Bezpečnostní analytici společnosti ESET objevili 23. února ve večerních hodinách nový malware označovaný jako HermeticWiper. Jedná se o škodlivý kód typu data wiper, který maže uživatelská data a který byl během středy použit ke kybernetickým útokům na Ukrajině.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Nebezpečný malware krade hesla ve Windows


Podle prvních dat společnosti ESET byl tento malware nainstalován na stovkách zařízeních v zemi. V tuto chvíli probíhá analýza dat, na jejichž základě budou zveřejněny další informace.

Smaže data a počítač už nenastartuje

„První vzorky jsme zachytili ve středu 23. února v 16:52 místního času. Z analýzy malwaru vyplynulo, že vzniknul již 28. prosince 2021, z čehož lze vyvodit, že útok byl připravován poslední dva měsíce,“ řekl Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET.

ESET objevil destruktivní malware použitý na Ukrajině
ESET objevil destruktivní malware použitý na Ukrajině. Zdroj: Ed Hardie / Unsplash

Na Ukrajině zasáhl stovky přístrojů

Škodlivý kód zneužívá legitimní ovladače softwaru EaseUS Partition Master, který slouží ke správě pevných disků, a jeho záměrem je poškodit data uživatele či organizace. Jako poslední krok malware restartuje počítač, avšak operační systém posléze již nelze spustit.

„V jedné z organizací, které byly cílem útoku, byl wiper nasazen prostřednictvím výchozího GPO, Group Policy Management, což znamená, že útočníci převzali kontrolu nad serverem Active Directory, který zajišťuje v počítačové síti autentizaci a autorizaci uživatelů, počítačů i další služby,“ dodal Cebák.

Další informace ESET zveřejní v průběhu následujících hodin. Ukrajinská média jsou nicméně už nyní přesvědčena o tom, že za útokem stojí Rusko.

Zdroj náhledové fotografie: Max Kukurudziak / Unsplash

Total
1
Shares