Elon Musk

Elon Musk: Nespoléhejme na umělou inteligenci, nebo na vše zapomeneme, jako v povídce z roku 1909

  • Musk kritizoval umělou inteligenci
  • Zároveň ale založil vlastní AI firmu

Americký miliardář a majitel společností Tesla, Twitter a SpaceX Elon Musk znovu varoval před umělou inteligencí. Upozornil na to britský server Daily Star.


Nepřehlédněte: 3D tisk versus umělá inteligence: Která technologie je pro cesty do vesmíru důležitější?


Zastavme umělou inteligenci

Ve svém posledním komentáři excentrický podnikatel nastínil, co lidstvu hrozí, když se na strojích stane zcela závislé. „Dokonce i neškodná závislost na umělé inteligenci/automatizaci je pro civilizaci nebezpečná, pokud to nakonec zajde tak daleko, že zapomeneme, jak stroje fungují,“ napsal Musk na Twitteru. 

Svým příznivcům doporučil, aby si přečetli vědecko-fantastický příběh z roku 1909 nazvaný Stroj se zastaví (v originálu The Machine Stops) z pera anglického spisovatele E.M. Forstera, který neuvěřitelně přesně předpověděl současné možnosti technologií. I proto jej mnozí považují za jeden z počinů, který anticipuje existenci internetu a instantní komunikace. 

Povídka vypráví příběh společnosti z daleké budoucnosti, která je ve všech svých každodenních potřebách zcela závislá na vyspělém superpočítači a téměř ho začala uctívat. Když se stroj nakonec porouchá, není naživu nikdo, kdo by si pamatoval, jak funguje a jak by ho mohl opravit.

Elon Musk
Zdroj: Tumisu / Pixabay

Musk, Wozniak a další IT hvězdy

Elon Musk je jedním z řady vědců, akademiků a veřejných činitelů, kteří podepsali otevřený dopis, v němž žádají výzkumníky z oblasti umělé inteligence, aby pozastavili vývoj pokročilých AI systémů a varují, že nekontrolovaný pokrok v oblasti umělé inteligence může představovat „vážné riziko pro lidstvo a společnost“. 

Musk sice varuje před umělou inteligencí, zároveň ale založil vlastní AI firmu. Jeho cílem je vytvořit službu TruthGPT, která by konkurovala populárnímu ChatGPT.

„Je to nebezpečnější než chyba v návrhu auta nebo letadla,“ varoval Musk v rozhovoru pro Fox News. „Umělá inteligence má potenciál zničit civilizaci. Možná je to malá pravděpodobnost, ale je netriviální.“

Zdroj náhledové fotografie: Pixel-Aletec / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares