Dron

Dron, který nikdy nepřistane? Vědci v Číně testují lasery, které je udrží ve vzduchu navždy

  • Stanou se laserem poháněné drony realitou?
  • Číňané hlásí vývoj technologie, která to umožňuje

Tým expertů ze Severozápadní polytechnické univerzity (NPU) v Číně vyvinul metodu, jak pomocí vysokoenergetických laserových paprsků udržet drony ve vzduchu napořád, uvádí zpráva listu The South China Morning Post.


Nepřehlédněte: „Na tom videu jsi ty?“ Messengerem se šíří podvod, který může zasáhnout i vás a ohrozit další statisíce Čechů


Ačkoli jsou laserové systémy častěji spojovány s technologiemi proti dronům, profesor Li Xuelong a jeho kolegové z NPU vyvinuli metodu, která se postará o pravý opak.

Tým expertů vybavil dron modulem fotoelektrické konverze, který přeměňuje zářivou energii na elektrickou. To znamená, že když na letoun namířili vysokoenergetický laserový paprsek, na dálku se začal nabíjet.

Laserem poháněné drony?

Vědci provedli experiment, během něhož testovali systém, který drony sleduje během letu a neustále je nabíjí. „Nejdůležitějšími body výzkumu jsou 24hodinový inteligentní systém sledování a autonomní doplňování energie na dlouhé vzdálenosti,“ napsal tým.

Za účelem nepřetržitého sledování dronů odborníci vyvinuli speciální algoritmus, který je podle nich účinný v různých prostředích a světelných a povětrnostních podmínkách.

Úspěšně také otestovali technologii adaptivního „tvarování paprsku“, která umožňuje bez lidského zásahu upravovat jeho intenzitu, pokud se v jeho dráze nachází nějaká překážka – například letící pták. Tým uvedl, že s drony úspěšně provedl tři provozní testy – jeden v interiéru a dva ve venkovním prostředí (z toho jeden v noci).

DJI, dron
Zdroj: 12222786 / Pixabay

Přelomová technologie

Číňané doufají, že by jejich technologie mohla být v budoucnu využita při katastrofách. „Při některých časově náročných misích, jako je například pátrání po turistech uvězněných během záplav, nepřetržité pátrání dronů výrazně ušetří drahocenný čas,“ tvrdí.

Zpráva zmiňuje i další možná využití včetně vývoje „nízkoletícího satelitu“ nebo „umělého Měsíce“. To však již trochu připomíná projekt Breakthrough Starshot, jehož cílem je vyvinout technologii, která by za dvacet let vyslala sondu k Alfě Centauri pomocí soustavy zařízení schopných vyzařovat synchronizované laserové impulsy.

Zdroj náhledové fotografie: DOSE Media / Unsplash, zdroj: STCMP, Interesting Engineering

Total
0
Shares