Vodafone, ilustrační foto

Čtvrtý velký operátor v Česku nebude. Klíčové kmitočty pro sítě 5G si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone

  • Levnější volání a internet? Zapomeňte. Aukce nezabrala
  • Čtvrý operátor je v nedohlednu

Skončila aukční fáze výběrového řízení na udělení práv k využívání kmitočtů pro stavbu rychlých mobilních sítí páté generace. Vítěznými uchazeči se v hlavním pásmu 700 MHz staly společnosti O2, T-Mobile a Vodafone. Z toho mimo jiné vyplývá, že čtvrtý operátor v Česku zatím nebude.

Uspěli všichni velcí hráči

Včera ČTÚ úspěšně dokončil aukční fázi podávání nabídek na jednotlivé aukční bloky nabízené v kmitočtových pásmech pro budoucí sítě 5. generace s těmito výsledky: v pásmu 700 MHz získala společnost O2 blok o velikosti 2×10 MHz, spojený se závazkem národního roamingu a PPDR služeb pro krizové a bezpečnostní složky státu. Další bloky v pásmu 700 MHz získaly společnosti T-Mobile a Vodafone Czech Republic.

Vodafone, ilustrační foto
Vodafone, ilustrační foto: FONETECH.CZ

Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400-3600 MHz, spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu Průmyslu 4.0, získaly společnosti O2 a CentroNet. Dalšími úspěšnými uchazeči v tomto pásmu byly společnosti T-Mobile, Vodafone Czech Republic a Nordic Telecom. Naopak neúspěšnými účastníky aukce jsou společnosti Sev.en Innovations a PODA.

Vydražené kmitočty jsou důležité pro rozvoj sítí 5. generace

„Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400-3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliard korun,“ předsedkyně ČTÚ Hana Továrková.

Vydražené kmitočty jsou důležité pro další technologickou inovaci na českém mobilním trhu, především pak rozvoj budoucích sítí 5. generace.

Total
0
Shares