Vodafone, ilustrační foto

ČTÚ znovu změnil podmínky aukce kmitočtů pro 5G. Šance na čtvrtého operátora je zpět

  • Úřad má nové podmínky aukce 5G
  • Šance na čtvrtého operátora je zpět
  • ČTÚ nově v aukci vyčlenil část kmitočtů pro nového hráče v síti 5G

Český telekomunikační úřad znovu upravil podmínky aukce kmitočtů pro sítě 5G. Vyhradil část frekvencí v klíčovém pásmu 700 MHz pro nového hráče. Na připomínky v nově vypsané veřejné konzultaci mají operátoři další měsíc. Zahájení výběrového řízení pak ČTÚ předpokládá ještě během letošního léta.

„Z obdržených připomínek je zřejmý zájem několika významných subjektů o vstup na trh a shoda připomínkujících, že případný nový operátor by měl mít možnost získat rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz umožňující celoplošné pokrytí. ČTÚ proto nově v pásmu 700 MHz vyhrazuje blok o velikosti deset MHz pro nové zájemce o vstup na trh. Tím podporuje možnost vzniku nového celoplošného infrastrukturního hráče,” oznámil ČTÚ.

Vodafone má námitky

Vodafone upozornil, že jde již o třetí změnu koncepce aukce za několik posledních měsíců. I nové podmínky podle operátora v řadě ohledů bezprecedentně vybočují z regulační praxe v Evropě. „Nestandardní podmínky aukce odradí operátory, a to i případného nováčka, od potřebných investic do 5G ve venkovských oblastech. Přínos mobilních sítí jasně ukázala aktuální krize vyvolaná koronavirem a digitalizace bude bezesporu jedním z akcelerátorů ekonomického oživení, které bude v následující době tak nezbytné. Podmínky aukce velmi pravděpodobně způsobí zaostávání České republiky v budování 5G sítí, to znamená i zaostávání v digitalizaci ekonomiky ve srovnání s vyspělými zeměmi EU. To vše bude nakonec ke škodě především spotřebitelů, podnikatelů a firem,“ prohlásil mluvčí operátora Ondřej Luštinec.

V novém návrhu již také není vyčlenění části pásma 3 400 až 3 600 MHz pro průmyslové využití a v aukci se bude dražit celé spektrum. Držitelé kmitočtů budou ale povinni umožnit průmyslu nezávislé využití rádiových kmitočtů.

Další změna

Zahájení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G ČTÚ nejprve přesunul z loňského podzimu na leden. V listopadu pak bylo zveřejněno, že ČTÚ chce přidělit frekvence pro rychlé mobilní sítě 5G vítězům aukce letos 1. července. Kmitočty plánoval regulátor přidělit v době, kdy bude kompletně vypnuté digitální pozemní televizní vysílání DVB-T, které frekvence v pásmu 700 MHz využívá. Aukce má vynést kolem osmi miliard korun.

O kmitočty vedle stávajících operátorů projevily v minulosti zájem například společnost Nordic Telecom nebo energetická firma ČEZ, spekulovalo se i o Sazka Mobilu. Kvůli aukci 5G letos v lednu rezignoval na funkci dosavadní šéf úřadu Jaromír Novák.

zdroj:ČTÚ, ČTK

Total
14
Shares