Xiaomi Black Shark 4S Pro

Covid-19 negativně ovlivňuje trh chytrých telefonů v zemích Visegrádské čtyřky. V Česku je lídrem Xiaomi

  • Ve třetím letošním kvartálu bylo na trhy v zemích Visegrádské skupiny (V4) dodáno 3,61 milionu chytrých mobilních telefonů
  • Podle výsledků pravidelného čtvrtletního výzkumu společnosti IDC došlo meziročně k poklesu odbytu o 7,3 procenta
  • Lídrem trhu je v České republice a v Polsku společnost Xiaomi, v Maďarsku a na Slovensku firma Samsung

Země skupiny V4 se od zbytku evropského trhu liší zastoupením jednotlivých výrobců. Již ve druhém letošním kvartálu se v nich, podobně jako v Řecku nebo na Ukrajině, stala lídrem trhu smartphonů čínská značka Xiaomi. V regionu získala 28,9procentní podíl a v České republice a Polsku se umístila na čele žebříčku největších dodavatelů. Xiaomi si vede dobře zejména ve střední třídě přístrojů.

Daří se Xiaomi a Samsungu, Huawei padá

Xiaomi na evropských trzích těží z postupného oslabování pozice firmy Huawei. Její nejnovější modely, které z důvodu amerických sankcí nepodporují Google Mobile Services a chybí jim také řada oblíbených předinstalovaných aplikací, si jen stěží nacházejí cestu k zákazníkům. Prodeje značky Huawei oslabily zejména v Polsku a na Slovensku, méně potom v České republice a v Maďarsku. V rámci regionu čínský výrobce zaznamenal pokles tržního podílu z 26,1 procenta v prvním čtvrtletí na 17,4 procenta ve třetím.

Poco M3
Poco M3, ilustrační | foto: Xiaomi

Samsung si v zemích V4 sice udržel celkové druhé místo, nedokázal ale využít propadu odbytu značky Huawei ve svůj prospěch. V Maďarsku ovšem zůstává zdaleka nejsilnějším hráčem. Ve třetím letošním čtvrtletí Samsung obsluhoval 25,2 procenta trhu v regionu. Před rokem jihokorejská značka držela třetinový podíl, mezikvartálně mírně oslabila. Apple se v přehledu umístil na čtvrtém místě s podílem 11,4 procenta.

Trh chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny (miliony kusů)

Prodeje telefonů v rámci zemí V4
Prodeje telefonů v rámci zemí V4 | zdroj: IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, listopad 2020.

Lidé vyžadují větší smartphony

Kontinuální zvětšování obrazovek patří mezi největší trendy na současném trhu mobilních telefonů. Smartphony s úhlopříčkou 6,5 až 7 palců tvořily ve třetím čtvrtletí 40 procent trhu. Meziročně jejich podíl vzrostl o 33 procentních bodů. Výrobci dosahují větších úhlopříček především změnou poměru stran a minimalizací rámečků.

Podle Zdeňka Kroužela, analytika společnosti IDC, není ani výhled na závěr roku příliš příznivý: „Země Visegrádské čtyřky překonaly první vlnu koronaviru s mírnějšími restrikcemi než většina Evropy. Druhá vlna ale tento region zasáhla stejně tvrdě jako ostatní evropské země. Očekáváme tedy, že čtvrté čtvrtletí bude také z hlediska odbytu poměrně slabé.“

Total
0
Shares