VR realita

Co nás čeká v roce 2023? Tohle je 5 největších technologických trendů pro příští rok!

  • Rok 2023 klepe na dveře a bude opět technologicky našlapaný
  • Již závěr letoška ukázal, jaké trendy budou určovat směr v roce 2023
  • Konečně by se měl ke slovu dostat metaverse, u telefonů se zase těšíme na nové typy skládaček

Letos patřil k jasným trendům hranatý design ve stylu iPhonů, také 5G se konečně dostalo i do těch nejnižších pater smartphonového trhu. Malým telefonům už skutečně odzvonilo, nabízí je už de facto jenom Asus (a trochu Motorola). Inu dobrá, jaké trendy si pro nás ale chystá technologický svět pro rok 2023?


Nepřehlédněte: Největší technologické propadáky roku 2022? Nový iPhone 14, Muskův Twitter a nenasytní vývojáři Diabla


Nové typy flexibilních displejů

Dnes si pod označením „skládací telefon“ představíme smartphone s ohebným displejem, který se přehýbá napůl. Rok 2023 by ale mohl nastolit zbrusu nové trendy v segmentu skládaček. Oppo testuje své telefony s rolovacím displejem, hovoří se také o nástupu velkých tabletů a notebooků s flexibilním zobrazovacím panelem. Jinými slovy – příští rok by mohl ukázat, že Galaxy Z Fold nebo Flip jsou vlastně jen špičkou ledovce.

Čím víc megapixelů…

V roce 2022 se megapixelové půtky trochu uklidnily, výrobci odstoupili od 108Mpx snímačů a sázeli spíše na 50Mpx. To se ale v novém roce opět změní, jak ukazuje Motorola, Xiaomi a Infinix – první výrobci s novým 200Mpx snímačem Samsung HP1. Čím dál více budeme vídat vlajkové telefony se 150Mpx, 200Mpx nebo ještě ostřejším hlavním fotoaparátem. A trend potvrzuje i Apple, který letos poprvé odstoupil od své 12Mpx klasiky a nasadil 48Mpx primární kameru.

Xiaomi 12T
Zdroj: Xiaomi

Ultra všude, kam se podíváš

Produktové označení „Ultra“ zpopularizoval již v roce 2020 Samsung s jeho telefonem Galaxy S20 Ultra. A nebojte, že by byla v budoucnu o Ultry nouze. Svého zástupce „Ultra telefonů“ už má Motorola, Infinix, Xiaomi a daleko není ani Asus a jeho ROG Phone 6D Ultimate.

Dokonce se hovoří o tom, že zprofanované „Ultra“ použije u svého nového iPhonu 15 americký Apple, od kterého si podle všeho zase androidoví výrobci vypůjčí chytrý výřez Dynamic Island. Applu se označení „Ultra“ tak líbí, že jej zvolil pro pojmenování svých posledních špičkových smartwatch – Apple Watch Ultra. Aby těch Ulter nebylo najednou ale až moc…

iPhone 14
Zdroj: Apple

Pokračující význam AI

Umělá inteligence je všude kolem nás. Na konci roku 2022 však začala prosakovat i ke koncovým zákazníkům a postupně více odhaluje, co vlastně dokáže. Na mysli máme zejména neuronové sítě Midjourney nebo DALL-E 2, které umí vytvořit umělecké dílo ve stylu slavného malíře, nebo nakreslit pokračování vašeho oblíbeného filmu.

Za zmínku však stojí také extrémně chytří chatboti, jako je ChatGPT od OpenAI, který umí napsat esej, vypočítat příklad nebo napsat program. Věk robotů zdá se započal tímto způsobem. Nabízí se jen otázka, co na to Evropská unie a regulace.

Metaverse

Virtuální svět metaverse je trendem už několikátý rok po sobě a tento fenomén vskutku činí nemalé pokroky. V roce 2023 se nejspíše nezačnou první lidé stěhovat do metavesmíru, někteří nadšenci tam dokonce již nakupují pozemky, zakládají firmy a neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Janeček dokonce oznámil kandidaturu právě skrz metaverse platformu Somnium Space.

Úzce se s tím pojí také virtuální a rozšířená realita, kterou by v příštím roce mohl svým tajemným projektem podpořit americký Apple. Tak že by byl rok 2023 konečně rokem metavesmíru?

VR realita, porno
Zdroj: Dainis Graveris / Unsplash

Zdroj náhledové fotografie: capondesign / Pixabay, zdroj: vlastní

Total
0
Shares